Doktorlar Cerrahi Olmayan Alanlara Yöneliyor

TUS tercihlerinin sonuçları incelendiğinde doktorların cerrahi alanlardan çok görece basit olan göz, nükleer tıp gibi alanlara yöneldiği belirlendi.

SAĞLIK 17.02.2019, 21:50
Doktorlar Cerrahi Olmayan Alanlara Yöneliyor

Tazminat Riskinden Kaçıyorlar
Tıp fakültelerinden mezun olan ve TUS sınavını iyi bir şekilde geçen doktorlar cerrahi alanlarda çalışmak istemiyorlar. Bunun nedeni olarak hasta yakınları tarafından açılan davalar gerekçe gösteriliyor. Zira yüklü tazminat davalarının muhatabı olan doktorlar bu yükün altında ezilmek istemiyorlar. Tıp fakültelerinde cerrahi bölümlerde görev yapan akademisyenler ise asistan bulamadıklarından şikayet ediyorlar. Bu sürecin devam etmesi halinde önümüzdeki yıllar içerisinde doğum yaptıracak doktor bulmak dahi güçleşecek.

Bu gidişatın tersine döndürülmesi için uzmanlar, cerrahi alanlarda çalışan doktorlara güvence getirilmesini talep ediyorlar. Böylelikle tazminat yükü karşısında doktorların kendilerini daha rahat hissetmeleri de sağlanacaktır. Ancak bu hatalı ameliyatların cezasız kalmaması anlamına da gelmeyecektir. Yurtdışında uygulanan bazı yöntemlerin ülkemize de tatbik edilmesi isabetli olacaktır. Doktorlarımızın yurtdışına gitmelerinin önüne geçmek ve ülkemizi daha cazip bir hale getirmek için de bu son derece önemlidir. 

Doktorların güvence altına alınması için Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerekiyor. Ancak bu sayede iyi yetişmiş doktorlarımız cerrahi alanlara yönelecektir. Sağlık alanında bir ekol haline gelen ülkemizin bu başarısını sürdürebilmesi için doktorlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Alınacak tedbirler tıp fakültesi öğrencilerinin geleceğini de yeniden belirleyeceği için büyük önem arz ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@