Doktor Olmak İçin Ne Yapmalı

Küçükken herkesin hayali olan doktorluk mesleği için neler yapmalı, nasıl bir eğitim almalı sizin için derledik.

SAĞLIK 04.04.2019, 22:35
Doktor Olmak İçin Ne Yapmalı

Gerekli Eğitim
Doktor olmak isteyenleri oldukça zorlu bir eğitim süreci beklemektedir. Öncelikle eğitim alınan lisede sayısal alan seçilmelidir. Üniversiteye hazırlık sınavında iyi bir başarı yakalamak ve mümkünse dereceye girmek gerekir. Sonrasında tıp fakültesi tercih edilmelidir. Tıp fakültesi 6 yıldır. Son sınıf öğrencileri intörn olarak hastanelerde görev yaparlar. Mezun olduktan sonra ise pratisyen hekim olarak görev yaparlar. Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapmak isteyen kişiler TUS sınavına girerek başarılı olmalıdır. Ancak bu sınavın dünyanın en zor sınavları arasında sayıldığını da hatırlatmalıyız. 

Doktorlar tıbbın belirli bir alanında uzmanlaşarak mesleğine devam eder. Kardiyoloji, genel cerrahi, dahiliye ya da kadın doğum gibi pek çok dal mevcuttur. Hangi dalda çalışılacağı henüz mezun olunmadan seçilir ve buna yönelik eğitimler alınır. 

Çalışma Alanları
Ülkemizde sağlık hizmetleri alanında personel ihtiyacı oldukça fazladır. Özellikle de doktorlar iş bulma kaygısı çekmeden istedikleri yerde çalışabilirler. Toplum içindeki saygın yerleri ve dolgun maaşları ile en gözde mesleklerdendir. 
Doktorlar hem kamu hem de özel sektörde çalışabilirler. Hatta kamuda çalışan doktor aynı anda kendi muayenehanesini de açabilir. Kamuda devlet hastaneleri, sağlık ocakları, üniversite hastaneleri gibi kademeli sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Yıpranma payından ötürü erken emeklilik hakları vardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)