Doğum Kontrol Hapları Beyne Zarar Veriyor!

Doğum kontrol haplarında bulunan erkeklik hormonu olan testosteron, kadınlarda beynin bazı bölgelerinde küçülmeye sebep oluyor.

SAĞLIK 04.09.2018, 08:55
Doğum Kontrol Hapları Beyne Zarar Veriyor!

Kadın Yetenekleri Köreliyor, Erkek Yetenekleri Ön Plana Çıkıyor

Doğum kontrol hapları içerisinde 9 farklı hormon bulunduruyor. Bunlardan birisi de erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonudur. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar bu hormonun kadın beynini değiştirdiğini fark etti. Beynin bazı bölgelerinde küçülmeye sebep olduğu keşfedildi. Kadın beyni bu haliyle daha çok erkek beynine benziyordu.

Sadece beynin yapısında değil, kadınların davranışlarında da değişimler gözlemlendi. Kadınların genel olarak yetenekli olduğu becerilerde gerileme olduğu fark edildi. Mesela sözel becerilerde zayıflayan kadın, erkeklerin yetenekli olduğu konularda daha iyi hale gelebiliyor.

Bunun en büyük sebebi ise hapların östrojen ve projesteron hormonları içerdiği söylense de bu hormonların olmaması. Kadınlık hormonu olarak bilinen bu hormonların ağızdan alınması işe yaramıyor. Bu iki hormonun yerine sentetik östrojen ve sekiz farklı sentetik projesteron türünden biri bulunuyor. Sentetik östrojen vücutta yumurta üretimini engelliyor. Projesteron ise rahim ağzında rol oynuyor ve döllenmeyi engelliyor.

Kadınların Hafızasını ve Konuşmasını Engelliyor

Doğum kontrol hapları ilerleyen zamanda kadınların kelime hafızasını yavaşlatıyor. Konuşma hızında yavaşlamaya sebep oluyor. Hapların içindeki hormonlar doğalın yerini tutmadığı için yan etkiler de gösteriyor. Akne, terleme, tüylenme gibi şikayetler hap kullanan kadınlarda sıklıkla görülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@