Diyette Doğru Sanılan 5 Yanlış Davranış

Günümüzde insanların en büyük sorunu olan fazla kiloları vermek için yapılan diyetlerde doğru bilinen yanlış davranışlar kişilere zarar vermektedir.

SAĞLIK 08.07.2018, 14:55
Diyette Doğru Sanılan 5 Yanlış Davranış

Ülkemizde fazla kilo ve obezite giderek oldukça önemli bir sorun haline gelmiştir. Özellikle nüfusun çok büyük bir bölümü dengesiz beslenme, stresli hayat şartları, yanlış gıda tüketimi ve hareketsiz yaşam tarzı gibi sebepler hızla kilo almakta ve bu durum kişinin hem sosyal hem de iş hayatını oldukça olumsuz etkilemektedir. Ayrıca aşırı kiloların sebep olduğu hastalıkları devleti maddi ve manevi anlamda büyük zararlara uğratmaktadır.

İnsanlar fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli diyetler uygulamaktadır. Ama bu diyetlerde kulaktan dolma bilgilerle esasında doğru olduklarını düşündükleri ama yanlış olan davranış şekilleri neticesinde diyet başarıya ulaşamamaktadır.

Doğru Bilinen Yanlış Davranışlar
Medicana Kadıköy Hastanesi'nden Diyetisyen Ceysi Kazado diyetteyken yapılan hatalar konusunda ise şu açıklamalarda ise; ’’ Diyet yapan kişiler doğru olduğunu düşündükleri davranışları yapmakta, ama bu durum faydasından çok daha fazla zarar ver risk içermektedir’’

Diyetisyen Ceysi Kazado açıklamalarına ise şu şekilde devam etti; ‘’ Diyette yapılan yanlış uygulamalar sonucu diyetin etkisi oldukça azalmaktadır. Yapılan yanlışlardan bazıları ise şu şekildedir; İnsanlar aç kalarak daha hızlı kilo vereceklerini düşünmektedir. Ama bu durum metabolizmanın zararına olacağı için sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Başka insanlar için geliştirilen diyetleri uygulamak. Su yerine çay ve kahve tüketimi yapmak. Karbonhidrat tüketmemek ve Ligh ürünleri çokça tüketmek şeklindedir. Bunlar doğru bilinen yanlış diyet uygulamalarıdır.’’ şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)