Dislekside Erken Eğitim Fark Yaratıyor

1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası nedeniyle disleksiye dikkat çekilerek, bilgilendirici panel düzenlendi.

Dislekside Erken Eğitim Fark Yaratıyor

Disleksi Doğru Eğitimle Aşılabilir
Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Atıf Tokar, disleksi haftası sebebiyle açıklamalarda bulundu. Ufuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen 1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası Farkındalık Panelinde söz alan Tokar, disleksinin bir hastalık olmadığını söyledi.

Tokar, panelde yaptığı konuşmada disleksi hakkında toplumu aydınlattı. Dünya Sağlık Örgütünün disleksiyi bir hastalık olarak tanımlamadığını söyledi. Disleksili bireylerin de diğer insanlar gibi normal zekaya ve hatta üstün zekaya sahip olduklarını söyledi. disleksinin zihinsel bir yetersizlik olmadığını belirtti. Erken dönemde fark edilmesi halinde doğru eğitimle düzelebileceğini ifade etti. Bu sebeple disleksi farkındalığının önemine dikkat çekti. Disleksi çocukların akademik başarısını etkilediği için erken dönemde fark edilerek eğitim desteği sağlanmalıdır. 

Öğrenme Güçlüğü Eğitimi
Disleksi bir hastalık değil, öğrenme güçlüğüdür. Farkındalık becerileri, çözümleme becerileri, akıcı okuma ve anlama gibi beceriler normalin altında olabilir. Sesleri eşleştirme ya da heceleri birleştirmede çocuklar sorun yaşayabilir. Disleksili çocuklar bu yönleri ile fark edilebilir. Bu konuda en büyük görev öğretmenlere düşer. Bu çocukları sınıf içinde fark ederek erken dönemde eğitime geçilmelidir. Çocuklarla etkileşim ve özel iletişim ile durum iyileştirilebilir. Okulda başarısız olan çocuklar öğrenimden soğuyacaktır. Bu yüzden ereken farkındalık ile önlem alınmalıdır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE