Diş Sıkma Hastalığı Ciddi Hasar Bırakıyor

Stres kaynaklı olarak ortaya çıkan diş sıkma hastalığı dediğimiz bruksizm çene hasarı ve erken yaşlanmaya kadar pek çok hasar bırakıyor.

Diş Sıkma Hastalığı Ciddi Hasar Bırakıyor

Dişler Asiniyor, Çene Eklemleri Hasara Uğruyor
Günümüz stresli yaşamı dolayısıyla pek çok kişi farkında bile olmasa da bruksizm hastası. İstemsizce yapılan diş sıkma refleksi sonucu hastalarda kalıcı hasarlar oluşabiliyor. Diş minesinde aşınma olurken, yüz şeklinde değişiklikler oluşabiliyor. Hatta zamanla çene eklemelerinde hasar oluşuyor. Yüz hatlarındaki değişiklik ve dişlerin dökülmesi gibi sebeplerle hastalar olduğundan yaşlı görünebiliyor. 

Toplumda yönetici hastalığı diye de anılan bu hastalık stresten kaynaklanıyor. Hastalığın yarattığı kaygılar da stresi tetikliyor. Bu yüzden tedavi yolu seçilmesi şarttır. 

Bazen diş sıkmanın sebebi ağızda daha önce yapılan diş operasyonları olabilir. Hatalı işlemler en kısa sürede düzeltilerek bu duruma son verilmelidir. Bir diş hekimi muayenesi ile çene kapanışını olumsuz etkileyen durumlar tespit ve tedavi edilmelidir.

Stresle Başa Çıkın
Bu hastalık iş ya da okul stresi yaşayanlarda daha çok görülüyor. En çok gece uyku hâlinde dişler sıkılırken bazen gün içinde de diş sıkıldığı olabiliyor. En kalıcı yöntem stres faktörlerini azaltmaktır. Ancak mümkün değilse yüz kaslarına botoks yapılarak diş sıkma azaltılabilir. Dişleri korumak içinse hastanın ağız yapısına uygun olarak hazırlanan şeffaf plaklar takılabilir. Böylece diş sıkılsa da hasar bırakılmaz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE