Diş Ağrınız Gece Başlıyorsa Dikkat!

Diş ağrısı gece başlıyor ya da gece daha çok şiddetleniyorsa ileri derecede bir çürük söz konusudur. Diş Ağrılarını Hafife Almayın...

SAĞLIK 24.01.2019, 22:13
Diş Ağrınız Gece Başlıyorsa Dikkat!

Dişlerde zaman zaman hassasiyet ya da ağrı hissedilebilir. Bu duruma ilk olarak ağrının şekli takip edilmeli ve bir hekim başvurarak ağrının sebebi öğrenilmelidir. Dişler arasında kalan gıda, diş eti hastalıkları, dişlerdeki çatlaklar ya da diş eti çekilmesi dişlerde ağrıya ve hassasiyete sebep olabilir. Tüm bu sorunların çoğunun kökeninde ise yetersiz ağız bakımı gelir. 

Diş ağrısı dayanılmaz boyutlara ulaşana kadar genellikle rahatsız olunmaz. Dişin dış katmanı olan minede sinir yoktur bu sebeple rahatsızlık vermez. Çürükler iç dokulara ilerlemişse ağrı başlayacaktır. Bu yüzden en ufak ağrıda mutlaka dişçiye başvurmak şarttır. Akdi takdirde çürük ilerleyerek dişin içindeki sinirlere ulaşır ve tedavisi çok daha zor olur.

Diş Çektirmenin Geri Dönüşü Yoktur
Diş ağrınız özellikle geceleri başlıyorsa ya da geceleri şiddetleniyorsa bu durumda çürük sinirlere ilerlemiş demektir. İleri derecede çürük ya da iltihaplı olan bu dişlerde zonklama şeklinde ağrı yapar ve gece uykusundan uyandırır. Kendiliğinden geçebilecek olan ağrılar olmadığı için evdeki yöntemlerle ağrıyı kesmek yetersiz ve yanlıştır. Çünkü dokulara daha fazla hasar verilebilir. 

Diş sinirine ulaşan çürük ya da diş kırığı gibi durumlarda dişlere kanal tedavisi yapılarak dişin canlılığı alınabilir. Ancak iltihabi durum var ise çekim gerekecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@