Dikkat Yanak Isırmak Ağız Kanseri Yapabilir

Yanak ısırmak hemen herkesin başına gelen talihsiz bir olaydır. Ancak bu durum sürekli olarak devam ederse ilerleyen zamanda ağız kanserine yol açabilir.

SAĞLIK 28.12.2017, 20:51
Dikkat Yanak Isırmak Ağız Kanseri Yapabilir

Genellikle keskin ve sivri dişlerin yanakları ısırması normaldir. Ancak bazen kötü yapılan protez ya da diğer sorunlar nedeniyle yanaklar ısırılabilir. 20 yaş dişleri de yanak ısırmasını diğer bir sebebidir. İşte tüm bu sorunlar sık sık tekrarlıyorsa ilerleyen yaşlarda ağız kanseri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yanak Neden Isırılır
Yanak ısırması olan bir durum değildir. Normal insanların başına çok nadir gelir. Ancak dişlerinde ya da ağız içinde bir sorun olan kişiler sık sık yanak ısırması yaşayabilir örneğin 20 yaş dişlerinin ağızda fazlalık olması, diş gıcırdatma, çene yapısındaki bozukluklar ya da yanlış tedavi edilen dişler yanak ısırmaya sebep olabilir.

Yanak ısırması devamlı bir hale geliyorsa, yanak içindeki dokular zedelenir ve enfeksiyon kapabilir. Sürekli olarak yanık ısırmasından şikayetçiyseniz mutlaka bir diş hekimine gözükmelisiniz.
Yanak Isırmak Kanser Yapabilir

Diş hekimi yanak ısırmasının sebebini teşhis ederek, tedavi uygulayabilir. Ancak doktora gitmeyi reddederseniz ağız içinde kapanmayan yaralar oluşur. İşte bu yaralardaki hasarlı dokular zamanla kanserli hücrelere dönüşebilir. Son zamanlarda ağız kanseri erişkin kişilerde çok daha fazla görülüyor ve tedavi etmek de oldukça güç. İşte bu yüzden ağzınızın hijyenine ve dişlerimizin sağlıklı olmasına, ortodontik sorunlar yaşamamaya özen göstermelisiniz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@