Dicle Üniversitesi Hastanesinde HİV skandalı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi hastanesinde doktorlar HİV virüsü taşıyan hamile kadını ameliyat etmek istemedi.

SAĞLIK 02.01.2018, 19:29 10.01.2018, 17:31
Dicle Üniversitesi Hastanesinde HİV skandalı

Dicle Üniversitesinde HİV virüsü taşıyan hamile bir kadını sezeryan için hastaneye geldi. ancak Doktorlar ameliyatı yapmak istemedi. uzman doktorların kaçındığı ameliyatı asistan bir doktor yapmak zorunda kaldı.

Skandal Asistan doktorun eline iğne batması sonucu ortaya çıktı. bölüm doktorları yaralanan asistanın bahane ederek 3 gün sağlık raporu alarak iş bıraktı.

Konuyla ilgili konuşan Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu bölüm doktorlarını suçladı. Prof Kadiroğlu; ''Hekimlerin bu vakaya girmek istememelerinin hiçbir açıklaması olamaz. Biz idare olarak, hastaneye yatışını yaptıktan sonra Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nden ameliyat öncesi hastanın kullanması gereken ilacı istedik. Bu arada bölümdeki nöbetçi Yrd. Doç. F.F.’yi ameliyata girmeye ikna etmeye çalıştık. F.F. hasta HIV’li olduğu için kabul etmedi. Bölümdeki diğer erkek doçent ve yardımcı doçentler de girmek istemediklerini söylediler. Hekimin hasta seçme şansı olmadığını anlatarak ikna etmeye çalıştık. Ancak ilacı bile almaya 2 aylık asistan olan D.D.’yi gönderdiler. Ameliyat sırasında tecrübesiz olan asistan D.D.’nin eline iğne battı. D.D.’nin ameliyata ancak izleyici olarak girmesi gerekir, tecrübeli asistanlar da girmemek için direnç gösterdi. Daha sonra ameliyat yapıldı.”

Bölümün hocaları ve tecrübeli asistanların, asistanın yaralanmasını bahane ederek toplu olarak 3 gün sağlık raporu alarak iş bıraktığını anlatan Prof. Kadiroğlu: “Klinikteki hastalarımızı başka hastanelere sevk etmek zorunda kaldık. Polikliniklerimiz 2 gün çalışamadı. Bir hekimin hasta seçme hakkı yok. Hele hele iş bırakarak hastaları mağdur edemezler, bu insani değil. Bunu yanlarına bırakmayacağız'', soruşturma başlattık.'' dedi.

Konunun medyaya yansıması sonrası Sağlık Bakanlığı HİV'li olduğu için ameliyat edilmedi iidialarıyla ilgili Sağlık Meslekleri Kurulunun görev, yetki ve sorululukları ve yatkileri çerçevesinde gerekli adımların atılacağını açıkladı. Ancak Bakanlığımızın işlem yapabilmesi için öncelikle söz konusu üniversitenin gerekli incelenme ve soruşturma yapıp sonucu kurulumuza bildirmesi gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı Tedaviden imtina etmek hasta seçmek gibi hekimlik mesleğine yakışmayan jareketleri tasvip etmiyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@