Deodorantlar Meme Kanserini Tetikliyor

Pek çok kozmetik ürünü gibi deodorantlar da içeriğindeki kimyasallar yüzünden meme kanserini tetikliyor.

Deodorantlar Meme Kanserini Tetikliyor

Sık Deodorant Kullananlar Daha Fazla Risk Altında
Kozmetik ürünlerinin pek çoğunda paraben bulunuyor. paraben ise bir kanser tetikleyicisi. Şampuanlar, saç kremleri, deodorantlar, cilt bakım ürünleri, traş losyonları gibi pek çok üründe paraben bulunuyor. Cilt tarafından hızla emilen paraben meme kanseri hücrelerinin çoğalmasına sebep oluyor. 

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre haftada birden daha fazla koltukaltı deodorantı kullanan kadınların meme kanserine 15 yaş daha erken yakalanma olasılığı olduğunu göstermiştir. 

Kozmetikler Östrojenin Yapısını Bozuyor
Kozmetik ürünlerde zeno östrojen denilen toksin maddeler bulunur. Yalancı östrojen denilebilen bu maddeler paraben, aliminyum tuzları ve fitalatlar gibi maddelerdir. Doğal östrojen dengesini bozdukları için kansere yol açarlar. DNA hasarına sebep olurlar. Bu maddeler erkeklerde meme büyümesine de yol açar. Avrupa ülkelerinde paraben kullanımı tamamen yasak ya da çok cüzi sınırlara tabidir. 

Son yıllarda artan kimyasal kullanımı gibi çevresel faktörlerdeki değişimler gibi etkenler kanseri tetikliyor. Diğer risk faktörü ise ileri yaştır. Yaş ilerledikçe ve radyasyona daha sık maruz kalma nedeniyle kromozomlar bozuluyor. İlerleyen teknoloji sağlığı olumsuz etkiliyor. Diğer yandan kötü beslenme alışkanlıkları, paketlenmiş hazır gıda tüketimi gibi kanserojenler de meme kanserini tetikliyor. Doğal beslenme, sık fiziksel aktivite, hareketli yaşam ise kansere yakalanma oranını azaltıyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE