Demans Hastalığı ve Belirtileri

Yeşilçam sinemasının unutulmaz oyuncularından olan Usta sanatçı Münir Özkul’un hayatını kaybetmesi üzerine, gözler Demans hastalığına çevrildi.

SAĞLIK 06.01.2018, 17:34
Demans Hastalığı ve Belirtileri

Çünkü ünlü oyuncu uzun zamandır bu hasatlıkla mücadele ediyordu. Demans hastalığı nedir, belirtileri nelerdir, tedavi edilebilir mi gibi soruları cevaplayalım. 

Demans Hastalığı Nedir?

Beyni olumsuz etkileyen semptomların tamamı için Demans terimi kullanılır. bu hastalığa sahip olan insanlar sıradan aktivitelerini bile yerine getiremez hale gelirler. Yemek yemek, giyinmek bile oldukça zordur. Aynı zamanda duygu kontrolü de kaybedilebilir. Bu hastalık daha çok yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar ve yaşlılarda görülür. Alzheimer ile karşılaştırılsa da Demans, hafıza değil fiziki yetilerin kaybıdır. 

Belirtileri Nelerdir?

Kişinin günlük fiziksel aktivitelerini yaparken zorlanması ve sebepsiz duygu karmaşası en büyük belirtidir. En basit haliyle kişi hayatı takip etmekte artık zorlanmaktadır. Konuşanları dinlerken kaçırma, konuşurken sözcükleri hatırlayamama, sebepsiz yere üzülme, sevinme ya da sinirlenme gibi davranışlar sergilenir. Kişilerde yaşanan bu tür değişiklikler genellikle yaşlılık belirtisi sanılır. Ancak bu durum aslında yaşlanınca ortaya çıkan bir hastalıktır. Hafıza kayıpları da ilerleyen evrede yaşanmaktadır. Son aşamada ise hasta yatağa bağımlı hale gelir. 

Demans Tedavisi

Demans hastalığının belirtileri fark edildiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Böylece hastalık etkleri yavaşlatılabilecektir. Özellikle diğer hastalıklara bağlı olarak gelişen Demanslarda, hastalığın tedavisi Demansı da iyileştirecektir. Mesela, hipotiroidi, hidrosefali, depresyon, vitamin eksiklikleri gibi hallerde tedavi mümkündür.

Yorumlar (0)