D Vitamini! Koronaya Karşı Koruyor mu?

İngiltere'de Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü, D vitamini takviyesinin korona virüsten korunmak için herhangi bir etkisi olmadığını açıkladı. Detaylarıyla haberimizde…

SAĞLIK 01.07.2020, 02:30
D Vitamini! Koronaya Karşı Koruyor mu?

D Vitamini Kovid 19’a Karşı Etkili Değil

Koronavirüs dünya genelinde yeni ölümlere sebebiyet verirken araştırmalar ve aşı çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. İlaç ve diğer yöntemlerle hastaların iyileşmesi için çalışılıyor. Hastalıktan korunmak isteyenler de çeşitli vitamin takviyeleri ile bağışıklığını güçlendiriyor.

İngiltere merkezli Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü, koronaya karşı D vitaminin koruyuculuğu iddiasını araştırdı. D vitaminin sağlık için pek çok faydası olduğu doğrulandı. Ancak korona virüsten koruduğu iddiası çürütüldü. Detaylı araştırmalar yapılmaya ve veriler izlenmeye devam ediyor. Ancak D vitaminin kovid 19’dan koruyuculuğuna henüz rastlanmadı.

D Vitamini Takviyesi Alanlar Devam Edebilir

D vitaminin korona için olumlu bir etkisi gözlemlenmese de sağlık için pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Bu nedenle D vitamini alanların devam etmesi istendi. Çünkü karantina dönemlerinde D vitamini eksikliği çokça yaşandı ve bunun telafi edilmesi gerekiyor. Ayrıca kemik sağlığı için bu vitamin oldukça önemlidir.

Ancak D vitamini takviyesi alan kişiler hastalığa yakalanmayacağı düşüncesine kapılmamalıdır. Gerekli tüm önlemleri alarak sosyal hayatlarına devam etmeleri şarttır. Hastalık tamamen yok olmuş ya da salgın geçmiş değildir. Bu nedenle bir yandan önlemler alınırken bir yandan da bağışıklık güçlendirilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)