Çocukluk Travmaları Gelecek Nesillere Aktarılıyor

Kanada’da yapılan bir araştırma ile çocuklukta yaşanan olumlu olayların ya da travmaların gelecek kuşaklara da aktarıldığı ortaya çıktı.

Çocukluk Travmaları Gelecek Nesillere Aktarılıyor

Gelecek Nesillere Kötü Miras
Nöroloji Uzmanı Dr. Aydan Tandoğan Kanada’da yapılan araştırmayı yorumladı. British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ile çocuklukta maruz kalınan şiddetin DNA yoluyla gelecek nesillere aktarıldığı ortaya çıktı. Maruz kalınan fiziksel, psikolojik ya da cinsel şiddet ile diğer travmalar sadece kişiye değil, gelecek nesillerine de zarar veriyor. 

Anne karnındaki vakit, doğum, annenin stresi ya da çocuklukta yaşananlar epigenetik yoluyla DNA'da iz bırakıyor ve gelecek nesillere de geçiyor. Genlerde yaşanan değişim ise tüm yaşamı etkiliyor. 

Epigenetik çalışmaları ile tanınan Moshe Syzf tarafından fareler üzerinde yapılan deneyle bu durum saptanmıştır. Araştırmaya göre annesi tarafından daha çok yalanan fareler daha az korkmaktadır. Maymunlar üzerinde yapılan araştırmada ise hiyerarşide üst sırada olan maymunun yavrusunun daha az korkak olduğu anlaşılmıştır. 

Mirasınızı siz yaratın
Dr. Tandoğan bu ilişkiyi bilgisayar ve yazılımlara benzetti. Bilgisayara uygulama yüklemek silmek gibi değişimleri epigenetik DNA üzerinde yapmaktadır. Kişinin yaşadığı sadece olumsuzluklar değil, olumlu olaylar da DNA yoluyla gelecek kuşaklara aktarılır. Bunu bilen insanlar gelecek nesillere çok güzel miraslar bırakabilirler. Kişinin anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca yaptıkları, maruz kaldıkları sadece kendisini değil, çocukları ve torunlarını da yakından ilgilendirmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE