Çocukların Yeme Bozukluğu Ev Ortamında Gelişiyor

Araştırmalara göre çocuklar üzgün ya da stresli iken verilen sakinleştirici gıdalar yeme bozukluğu oluşturuyor.

SAĞLIK 21.06.2018, 06:16
Çocukların Yeme Bozukluğu Ev Ortamında Gelişiyor

Yeme Bozukluğu Genetik Değil

İngiltere Londra Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ile çocuklarda yeme bozukluğunun sebepleri araştırıldı. Araştırmaya göre yeme alışkanlığı doğuştan gelmiyor ve sonradan kazanılıyor. Ebeveynler çocukları üzgün, sinirli ya da stresli iken onlara yatıştırıcı gıdalar vermeyi tercih ediyor. Bu gıdalar ise çocukların sevdiği gıdalar oluyor.

İkizler Üzerinde İnceleme Yapıldı

İngiltere’de yapılan araştırma ile 4 yaşındaki 398 çocuk incelendi. Bu çocukların yarısının ebeveyni ise obez olduğu için çocuklar risk grubundadır. Diğer yarısı ise sağlıklı beslenen ailelerin çocuklarıdır.

Araştırma sonucunda ikizler arasında çok az davranış farklılığı gözlemlenmiştir. Çocukların üzgün ya da stresli iken yeme alışkanlıkları izlenmiştir. Bu araştırma sonucu çocuklarda yeme bozukluğu için aile ve çevre faktörünün genetikten önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Yeme Bozukluğunun Sebebi Ruhsal Da Olabilir

Diğer bir yandan hayır kuruluşu Beat, çocukların yeme bozukluklarından ailelerinden sorumlu tutulmamasını gerektiğini ifade ediyor. Yeme bozukluklarının tek sebebinin beslenme alışkanlıklarını ailelerin oluşturması değildir diyor. Karmaşık ruhsal bozuklukların yeme bozukluğuna yol açtığını söyleyen Beat, yeme bozukluklarının sebebinin pek çok sebebi olduğunu ifade ediyor.

Yapılan araştırmalara göre kişilerin genetik yapıları yemek bozukluğunu tetikliyor. Stres ya da üzüntü yeme bozukluğunun en büyük tetikleyicisi oluyor. Duygusal yeme ise obezite için en büyük risk faktörü.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)