Çocuklarda Tik Bozukluğu 3-10 Yaş Aralığında Görülüyor

Çocuklarda görülen kaş göz oynatma, el kol hareketleri yapma, değişik sesler çıkarma gibi tikler genelde 3-10 yaş aralığında oluşuyor.

SAĞLIK 05.07.2018, 22:50
Çocuklarda Tik Bozukluğu 3-10 Yaş Aralığında Görülüyor

Motor Hareketlerde Bozukluk

El kol becerileri, mimikleri kullanma, kasılma gibi hareketler motor hareketlerdir ancak istem dışı yapılırsa tik olarak nitelenir. Belirli bir amaca yönelik olmayan, istem dışı oluşan hareketler tik olarak nitelenebilir. Sadece hareketler değil sesler de tik olabilir. Boğaz temizleme, duyduklarını tekrar etme, istemsizce küfretme gibi davranışlar tiktir.

Çocuklarda görülen aşırı stres onları tik sahibi yapıyor. Anne ve babanın ayrılması, çocuğun bakıcının elinde büyümesi, kreşlerde çocuğun psikolojisinin bozulması gibi etkenler çocuklarda aşırı strese ve tike sebep olabiliyor. Okul öncesi, okul çağı ve ergenlik dönemi olan lise çağında tik çoklukla görülüyor. Strese ek olarak hormonal etkenler, sosyal öğrenme, genetik yatkınlık gibi etkenler de tiki tetikliyor.

Tikler çocuklarda genelde 3-10 yaş grubunda ortaya çıkıyor. İleri yaş grubundaki çocuklarda ise sınav stresi, sosyal ortama ayak uyduramama, gibi etkenler tike sebep olabiliyor. Genelde ise birden fazla etken bir araya geliyor ve tik ortaya çıkıyor. Tik ortaya çıktıktan sonra ise çocuk kendisini sosyal ortamdan soyutluyor.

Tik Tedavisi

Tik bozukluğu olması halinde terapilerle tedavi edilmesi gerekiyor. Sorunun sebebi belirlenebiliyorsa psikoterapi yapılabilir. Stres kaynaklı tik yaşanıyorsa gerginliği azaltıcı eğitimler verilebilir. Bu süreçlere aileler de katılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)