Çocuklarda Diş Renklenmeleri Neden Oluşur

Çocuklar ve adelosan dönemdeki gençlerde görülen dişlerde renk oluşumu estetik açıdan sorun yaratmaktadır.

SAĞLIK 29.12.2017, 20:17
Çocuklarda Diş Renklenmeleri Neden Oluşur

Bu değişimlerin nedeni ise dişlerde görülen bir tür bakteridir. İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aslı Topaloğlu Ak, bu sorun hakkında bilgi verdi. 

Dişlerde Renklenme Normaldir

İnsanların yaşı ya da diğer faktörler nedeniyle dişlerde renklenme olması doğaldır. Ancak çocuk dönemde görülen renklenmeler sıradan bir durum değildir. Süt dişleri ya da diğer dişlerin kenarlarında çizgi halinde ya da noktalar halinde lekeler oluşabilir. Bu durum özelliğe adelosan dönemdeki, yani ergenliğe girmek üzere olan çocuklarda görülebilir. Sağlık sorunu oluşturmasa da estetik olarak kaygı yaratır. 

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de 5-13 yaş arasındaki çocuklarda dişlerde siyah lekeler görülme olasılığı yüzde 17 olarak tespit edilmiş. 

Renklenmenin Sebebi Bakteriler

Dişlerde oluşan renk değişiklikleri genellikle siyah, antrasit ve kahverengi olarak görülüyor. Bu renk oluşumlarının en önemli sebepleri ise kromojenik bakterilerdir. Diğer sebepler ise yiyecek, içecekler veya kimyasal sebeplerdir. bu sebepler bakterilerle etkileşime geçirerek renk oluşturabilir. Diş yüzeyindeki plakta oluşan bu renkler ferrik sülfit benzeri bir bileşiktir. Bakteriler tarafından üretilen hidrojen sülfit ile etkileşime giren diğer maddeler renkleri oluşturur. tükürük ya da diş eti sıvısındaki demir ile etkileşime giren bakteri sonucu renkler görülebilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@