Çocuklara Tek Tek Aşı Yapılacak

Özellikle Avrupa’da yaşanan ciddi kızamık salgını nedeniyle ülkemizde de çocuklar aşılanacak. Kızamık Salgını Artıyor...

SAĞLIK 05.03.2019, 19:20
Çocuklara Tek Tek Aşı Yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa’da yaşanan kızamık vakalarının göç nedeniyle ülkemize de yansıdığını söyledi. Ülkemize gelen göçmenlerin aşılandığını ancak yine de önlem almak gerektiğini söyledi. Aileleri de aşı reddine karşı uyardı ve çocuklarına mutlaka aşı yaptırmalarını istedi. 

2018 yılında Avrupa’da DSÖ’nün açıkladığı rakamlara göre 82 bin 560 kızamık vakası yaşandı. Kuzey Amerika, Asya ve Japonya’da sıfır olan vakalar giderek arttı. Ancak ülkemizde aşılama politikası sayesinde pek artış yaşanmadı. Hatta Gürcistan’a 100 bin doz aşı satıldı. Böylece aşı politikalarında diğer ülkelere de destek verilmeye devam ediliyor. 

Aşılara Devam Edilmeli
Aileler bebeklik dönemlerinde aşılar konusunda hassas olsa da çocuklar büyüdükçe aşılar ihmal ediliyor. Bebekken yapılan aşıların koruyuculuğunun devam ettiği sanılıyor. Pek çok çocuk da toplu olarak yapılan aşılardan korkuyor ve yaptırmak istemiyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın tek tek aşılama kampanyası başlıyor. Bundan sonra çocuklar toplu olarak değil, revirlerde tek tek aşılanacaklar. MEB ile birlikte çalışma yapılacak. 

Dünyada kızamık salgının artması nedeniyle ülkemizde de kızamık vakaları artış gösterdi. Aşı reddinin de artması ile kızamık vakaları son yılların en üst seviyesinde. Bu yüzden okullarda yapılan aşılar için çalışma yapılacak. Aşılama oranları arttırılmaya çalışılarak, kızamık vakaları azaltılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)