Çocuk Felci Nedir? Neden Yaşanır?

Yaz ve sonbahar aylarının salgın hastalığı olan çocuk felci yüksek ateş, şiddetli bağ ağrısı ve bulantı gibi belirtilerle kendisini gösteriyor.

SAĞLIK 16.07.2018, 23:23
Çocuk Felci Nedir? Neden Yaşanır?

Çocuk Felci Nedir?

Çocuk felci virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan çocuk felci hastalığı ağız yoluyla bulaşır. Vücuda ağızdan giren virüs boğaz ve bağırsaklarda çoğalmaya devam ederek vücudun diğer bölümlerine de yayılır. Yayılan hastalık belirtiler vermeye başlar.

Hastalığın bulaşması ile kırk dereceye varan yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, kol ve bacak ağrısı, halsizlik ve sırt ağrıları ile bulantı belirtileri görülür. 4-5 gün sonra kasları etkilemeye başlayan gevşek felç yerleşir. Hastalığın vücuda alınmasından itibaren 2-3 hafta içinde bazı kaslar tümüyle normale dönebilir. Ancak hastalık çocuklarda kalıcı felce de sebep olabilir.

Felç Neden Yaşanır?

Yaklaşık 200 vakanın birinde felç kalıcı olabilir. Virüs omuriliğe geçerse oradaki kasların hareketi sağlayan sinir hücrelerinde zedelenme yaşanır. İşte bu durumda çocuklarda kalıcı felç yaşanabilir. Yani çocuk felci geçiren her çocuk bu riske karşı açıktır.

Çocuk felcinin tedavisi edilebilmesi için doğru tanı konulması gerekir. Gaita tahlili, beyin omurilik suyu, boğaz çalkantılı suyu gibi yöntemlerle virüs tespit edilebilir. Ancak tanı koyulsa bile çocuk felcinin tedavisi yoktur. Virüse yakalanan çocukların %95’inden fazlası belirti vermediği için tanı koymak da zordur. Bu yüzden çocuk felci aşısı olmak şarttır. Hastalıktan korunmak için en etkili yöntemdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)