Çocuğunuzun Ayakkabısı Zehir Saçıyor Olabilir

İtalya Milano’da yapılan bir operasyon ile zararlı atıkların çocuk ayakkabılarında kullanılmak üzere Türkiye gibi ülkelere gönderildiği ortaya çıktı.

SAĞLIK 30.07.2018, 16:41
Çocuğunuzun Ayakkabısı Zehir Saçıyor Olabilir

Çocuk Ayakkabısı Yapımında Atık Tehlikesi

İtalya Milano’da zararlı atıkları yasadışı yollarla işleyen ve ham maddelerini yurtdışına gönderen bir çeteye operasyon yapıldı. Operasyonda bu atıkların çocuk ayakkabısı yapılmak üzere Türkiye, Meksika ve Kanada gibi ülkelere gönderildiği ortaya çıktı. Bu zehirli madde piyasa fiyatının 3’te bir fiyatına satılması ile üreticileri cezp ediyor.

Milano’da atıkları toplayan bu şirket bu atıkları yasal yollardan işlemeli ya da imha etmeli. Ancak şirket tam tersine bu maddeleri yeniden piyasaya sürüyor. Yasadışı şekilde depolanan atıklarla sahte PVC ve benzeri hammaddeler üretiliyor. Bu atıklar özel işleme tabi tutulmadığı sürece sağlığa zararlı hale gelebiliyor. İşte bu zararlılar diğer ülkelere ihraç ediliyor. Modanın başkenti Milano’da yaşanan bu skandal esnasında 9 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Çetenin bu yolla 2 milyon eurodan fazla gelir elde ettiği düşünülüyor.

Çocukların Sağlığı Tehlikede

Yurtdışından gelen bu atık maddeler ülkemizde çocuk ayakkabısı yapımında kullanılıyor. Sahte PVC gibi maddeler piyasa fiyatından 3 kat daha ucuz olması ile üreticileri cezp ediyor. Plastik sanayide, çocuk ayakkabısı tabanı üretiminde, lastik çizme üretiminde bu maddeler kullanılıyor. İşte bu ürünler yasadışı ve kontrolsüz bir şekilde üretiliyor. Bu durum ise ürünleri tüm risklere açık hale getiriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)