Çocuğunuz Uyurken Üstünü Açıyorsa Dikkat!

Çocuklar üstünü açarsa üşür hasta olur tabusunu yıkarak, çocuğun sıcaklamış olabileceği ihtimali de gözetilmelidir.

SAĞLIK 09.02.2020, 12:18
Çocuğunuz Uyurken Üstünü Açıyorsa Dikkat!

Örtünen Çocuk Terleyerek Hasta Olabilir

Soğuk kış günlerinin yaşandığı şu günlerde gribal enfeksiyonlar da sıklıkla görülüyor. Özellikle çocuklu aileler çocuklarının hasta olmaması için ellerinden gelen yapıyor. Bunlardan biri de gece uyurken çocuğun üzerini sıkı sıkı örtmektedir. Ancak yine de pek çok anne ve baba gece kalktığında çocuğunun üzerini açtığını görüyor ve hemen yeniden örtüyor. İşte bu durumda yapılması gereken çocuğun terleyip terlemediğini kontrol etmektir. Çünkü çocuklar sıcakladığı için de üstünü açabilmektedir. Terleme de gece öksürüklerine neden olur.

Çocuklar Daha Az Üşür

Çocuklar yetişkinlere göre üşüme hissini daha az hissederler. Bu nedenle çocukları yetişkinlerden daha ince örtülerle yatırmak gerekir. Çocuklar sıcak ve boğucu etkenlere karşı daha duyarlıdır. Eğer çocuğunuz gece sürekli olarak üstünü açıyorsa daha ince bir örtü ile yatırmayı deneyin. Böylece terleme engellenir ve çocuğun hasta olmasının önüne geçilir.

Çocukların hasta olmaması için bir diğer yapılması gereken ise yatak odasının günde en az 15 dakika havalandırılmasıdır. Odanın havasının kuru olmaması için kalorifer peteklerine suluklar asmak ideal olacaktır. 

Bebeklere anne sütü verilmesi ihmal edilmemelidir. Okul çağındaki çocuklar ise sık sık ellerini yıkamaya alışmalıdır. Beslenmede sağlıklı ve bağışıklığı güçlendirici besinler tercih edilmelidir. Hareketli bir yaşam sağlanmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@