Çin’de Bebeklerin Genetiği Değiştirildi

Hı Cienkui isimli Çinli bilim insanı, genetiği ile oynanmış ilk ikiz kız bebeğin geçtiğimiz kasım ayında dünyaya geldiğini iddia etti.

SAĞLIK 14.03.2019, 21:15
Çin’de Bebeklerin Genetiği Değiştirildi

Çiftler Gönüllü Oldu
İnsan embriyosu üzerinde deney yapmak Dünya Sağlık Örgütü tarafından yasaklanmıştı. Sadece 14 gün süre boyunca deney yapılabilmekte sonrasında embriyonun büyümesine izin verilmemektedir. Bu yasağın Çin’de delindiği ve ilk defa genetiği ile oynanmış ikiz kız bebeklerin dünyaya geldiği iddia edildi. Araştırmayı yapan bilim insanı Hı Cienkui ise iddiaları doğruladı. Ancak bakanlığın bu konuda kararlı olduğunu aktardı ve bebeklerin genetiğinin değiştirilmeyeceğini belirtti. 

Üzerinde çalışma yaptığı çiftin ise gönüllü olarak kendisine başvurduğunu aktaran Cienkui, babadan gelen zayıf HİV virüsünün ortadan kaldırıldığını aktardı. Bu aşamadan sonra genlerin değiştirilmesi sürecine geçildiğini ifade etti. Cienkui, gen değiştirme çalışmalarının insan hastalıklarını azaltmada kullanacaklarını da ifade etti. Böylelikle daha sağlıklı bireylerin yetişmesi de mümkün olacaktır. 

Ancak bilim insanları bu tür araştırmaların yasaklanmasını tavsiye ediyorlar. Zira iyi niyetli olarak kullanılabileceği kadar kötü niyetli olarak kullanılması da söz konusudur. İşte bu durumun önüne geçmek için 30 kadar ülkede gen değişikliği yasaklandı. Bilim insanları 5 yıllık süre boyunca bu tür çalışmaların yasaklanmasını ve bu sürede etik çalışmalar yapılmasını talep ediyorlar. Bu sayede iyi amaçlar doğrultusunda kullanılması için toplantılar yapılacak ve mutabakata varılması halinde kısmen serbest bırakılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)