Çin'deki Genetik Tasarımlı Bebekler Tartışma Konusu Oldu

Çinli bir bilim insanı tarafından DNA'ları değiştirilen bebeklerin dünyaya geldiği iddiası için hükümet harekete geçti.

SAĞLIK 28.11.2018, 22:12
Çin'deki Genetik Tasarımlı Bebekler Tartışma Konusu Oldu

İlk Genetik Tasarımlı Bebekler
Şenzenli araştırmacı He Jiankui, tüp bebek tedavisi yöntemiyle DNA'larını değiştirdiği ikiz kız bebeklerin dünyaya geldiğini söyledi. Bu iddia tüm dünyanın gündemine oturdu. Çünkü DNA'daki değişiklikler gelecek nesillere aktarılarak insan ırkına zarar vereceği için çoğu ülkede yasak. 

He, bu deneyleri AIDS'e sebep olan HIV virüsüne bağışıklık kazandırmak için yaptığını açıkladı. Gen değişikliği ile HIV virüsünün hücreye girmesine izin veren CCR5 geninin devre dışı bırakıldığını belirtti. 

Çinli Yetkililerden Açıklama
Çin Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Nanping, genetik tasarımlı bebeklerle ilgili açıklama yaptı. İddiaların şok edici olduğunu ifade etti ve bu bebeklerin doğduğu iddiası gerçekse bu durumun yasağı delmek anlamına gelecektir dedi. Çünkü Çin’de bu deneyler sadece 14 günlük embriyoya kadar yapılabilir ve daha fazla büyümesine izin verilmez. Devlet Konseyinin düzenlediği etkinlikte söz alan Nanping, iddialara ilişkin soruşturma açılacağını ve ilgili kurumlar tarafından yürütüleceğini söyledi. 

Çin'de 2003 yılında çıkarılan düzenleme ile insan deneyleri yasaklanmıştı. Bu yüzden iddialarla ilgili acil toplantı yapıldı ve somut durumun araştırılması istendi. Olay net olarak anlaşıldıktan sonra vakanın kanuni çerçevede inceleneceği açıklandı.

Bilim insanı He ise yaptırımlara rağmen yaptığı çalışmadan gurur duyduğunu açıkladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@