Çikolata Kistleri Zararlı Olabilir

Uzmanlar halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriomanın bazı durumlarda zararlı olduğu hatta kısırlığa yol açabildiğini ifade ediyorlar.

Çikolata Kistleri Zararlı Olabilir

Belirtileri Neler?
Çikolataya benzemesi nedeniyle çikolata kisti olarak ifade edilen endometrioma pek çok belirtiye sahiptir. Em sık görülen belirtilerden birisi ise cinsel birliktelik sırasında ve sonrasında yaşanan ağrılardır. Eğer böyle bir ağrı hissediliyorsa muhakkak doktora başvurulması gereklidir. Aşırı ve düzenli olmayan bir şekilde kanama olması da belirtilerden birisidir. Kısırlık ise çikolata kistinin hem sonucu hem de belirtisidir. Çocuk sahibi olamayanların doktoruna giderek muayene olmaları hastalığın tedavisi için son derece önemlidir.

Uzmanlar çikolata kisti olan kadınların %30 ile 40'ının kısırlık ile karşı karşıya kaldığını ifade ediyor. Dolayısıyla her çikolata kisti kısırlığa yol açacak diye bir genelleme yapmak doğru değildir.

Çikolata Kistinin Nedenleri
Çikolata kistinin oluşma nedenleri oldukça çeşitlidir. Genetik nedenlerden ötürü çikolata kisti oluşabileceği gibi beslenme tarzına bağlı olarak da kist oluşumu görülebilir. Örneğin aşırı alkol ve sigara tüketimi çikolata kisti oluşumuna neden olabilir. Zayıf ve uzun boylu olan kimseler de risk grubu içerisinde yer almaktadır. 

Çikolata kistinin nedenleri arasında çevresel etkenler de bulunmaktadır. Aşırı kirlilik ve toksinler de bu hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Şiddetli adet ağrısı ve cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrı hissedilmesi durumunda doktora başvurulması hayati öneme sahiptir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Gokce
Halil Gokce - 8 ay Önce

Konya meram da yasıyorum belediye park bahceler ve temizlikte ıs arıyorum 05422698144