Cevizin Bilinmeyen Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) tarafından 34 binden fazla yetişkin üzerinde yapılan araştırma cevizin bilinmeyen faydasını daha ortaya koydu.

SAĞLIK 08.07.2018, 17:31
Cevizin Bilinmeyen Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı

Diyabet Riskini 2 Kat Azaltıyor

34 binden fazla yetişkin üzerinde yapılan çalışma ceviz tüketenlerin, ceviz tüketmeyenlere göre diyabete yakalanma riskinin yarı yarıya daha az olduğunu ortaya çıkardı. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) tarafından yapılan çalışmada ceviz tüketiminin diyabete etkisi araştırıldı. Günlük ortalama 1,5 yemek kaşığı ceviz tüketenlerin bu oranı iki katına çıkarmaları istendi. Ceviz tüketiminin iki katına çıkması ile tip 2 diyabetin görülme oranı %47 azaldı.

18-85 yaş arası 34,121 yetişkin araştırmaya katıldı. Katılımcıların diyabet riski ve ceviz tüketimi verileri önceden test edildi. Araştırma sonucunda diğer etkenlerden bağımsız olarak ceviz tüketenlerin tip 2 diyabet riski iki kat az çıktı.

Kalp Sağlığı İçin Yararlı

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi David Geffen Tıp Fakültesinden Dr. Lenore Arab araştırma hakkında açıklama yaptı. Elde edilen bulguların diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi. Bu sebeple diyabetlilerin diyetine cevizin ilave edilmesini önerdi.

Daha önceden yapılan araştırmalar cevizin bilişsel fonksiyon ve kalp sağlığı için de oldukça faydalı olduğunu gösteriyor.  Diyabetlilerde kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinin fazla olduğu düşünülürse ceviz tüketimi daha da anlamlanıyor. Cevizde bulunan bitkisel omega 3 de diyabetlilerin beslenme listesine eklenmesini gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)