Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Üzücü Haber

Günlerdir eylem yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hocaları ve öğrencileri tasarının maddelerinin TBMM tarafından kabul edilmesi ile üzüldü.

SAĞLIK 08.05.2018, 12:54
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne Üzücü Haber

TBMM Tasarı Maddelerini Kabul Etti

Sağlık tasarısı, aralarında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi’ni içine alan 13 üniversiteyi ilgilendiriyor. Öngörülen tasarıya göre bu üniversitelerin bölünmesi söz konusudur. Ancak tasarının ortaya atıldığı günden bu yana üniversitelerin öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından yoğun bir eleştiri ile karşılandı. Günlerdir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencileri tasarının geri çekilmesi için eylem yapmaktadır.

Eylem içerisinde olan hocalara ve öğrencilere kötü haber dün meclisten geldi. Çünkü TBMM, öngörülen tasarının maddelerini kabul etti. Tasarının toplamının oylanması ise ileri bir tarihe ertelendi.

Tasarının Toplamının Oylanması 8 Mayıs

TBMM, maddeleri kabul etti. Fakat tasarının tamamını oylamayı 8 Mayıs’a erteledi. Bu da üzücü haberin yanında bir umut ışığı oldu. Çünkü eylem yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri belki tasarıda bir değişiklik yapılabileceği yönünde iyi umutlar beslediklerini bildirdi.

Üniversitelerin bölünmesini öngören yasanın maddeleri kabul edilirken, toplamını oylamak için yeterli milletvekili bulunamadı. Bu nedenle de tasarının ikinci bölümü 8 Mayıs Salı gününe kaldı. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Raşit Tükel yaptığı açıklamalar ile tasarının ikinci tura kalması, tasarıda değişiklik olabileceği yönündeki beklentileri arttırdığını belirtti. Hatta tasarının geri çekilmesinin bile seçenekler arasında bulunduğunu belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)