Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Alarm Veriyor

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri Borç Batağında. İki Tıp Fakültesinin Medikal firmalara Toplam Borcu 600 Milyon TL.

SAĞLIK 15.01.2018, 23:35 15.01.2018, 23:55
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Alarm Veriyor

Tıp Fakülteleri Borç batağında Önce Akdeniz Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastanesinin 250 Milyon TL borcu olduğu ortaya Çıktı.Şimdi de Türkiye'nin köklü iki tıp fakültesi Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakülteleri hastanelerinin 600 milyon TL medikal hastanelere borcu var.

Peki ama neden Üniversite hastaneleri borç batağında.

Tıp fakülteleri hastaneleri  muayene olan her hasta için SGK'dan 42 TL ödeme alıyor. Bunun dışında hastalardan hiçbir şekilde ücret talep edilemiyor, bu 42 TL içine hastanın muayene, laboratuvar tahlilleri ve diğer tüm tetkikleri giriyor. Üniversite hastanelerine gelen hastaların büyük bir çoğunluğunu da tıbben zor vakalar olduğundan, hemen her hastanın maliyeti, ödenen ücretin üstüne çıkıyor.

Hastane tarafından yapılan ihalelere kimse katılmıyor.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı olmayan birçok tıp fakültesi hastanesi bu borç batağındayken fakülte yetkililerinin ilaç, tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme almak için açtıkları ihalelere büyük firmalar katılmıyor. Satın alınan malzemeler kalite olarak daha düşük olsa bile daha yüksek fiyata satın alınıyor çünkü ihaleye katılan firmalar ödemelerini gecikmeli alacağını bildiği için ürünleri daha yüksek fiyattan satmaya çalışıyorlar.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Dr Reşit Tükel; tıp fakültelerinin tedarikçiler giderek borçlandığını belirterek;  bu sistemin ayakta kalamayacağını söyledi.

Tükel; "İlaç, malzeme alımları güçleşiyor. Kimse fakülte hastaneleri ile malzeme alımı için anlaşmaya yanaşmıyor. Yüksek maliyetlerde satış yapılmaya çalışılıyor. Bu tedarikçilere borçlanma öyle bir noktaya geliyor ki cihaz bakımları, medikal malzeme alımında bile zorluklar ortaya çıkıyor.'' dedi.

Yorumlar (0)