Çalışan Anneler Dikkat Çocuklarınıza Pahalı Hediye Almayın

İş yaşamında olup çocuklarına yeterli ilgi ve zamanı ayıramadıklarını düşünen annelerin bu eksikliklerini giderebilmek adına çocuklarına pahalı hediyeler alma yolunu seçmelerinin olumsuz sonuçlar doğurduğu açıklandı.

SAĞLIK 30.12.2017, 18:07
Çalışan Anneler Dikkat Çocuklarınıza Pahalı Hediye Almayın

Maddiyatla Sevgi Açığını Kapamaya Çalışmayın

Yapılan araştırmalarda bazı annelerin iş yaşamına ayırdığı zamanı çocuğuna ayıramadığını düşünerek suçluluk duygusuna kapıldığı, bu suçluluktan doğan açığı kapatmak için sürekli olarak maddi şeylerle çocuğu mutlu etmeye çalışmasının çocuğun ruh sağlığında olumsuzluk yarattığı belirlendi. Genellikle çocuğa ayrılan kısıtlı sürede ona aşırı ilgi göstermeye çalışarak pahalı oyuncaklarla ve onun istediği her şeyi almaya çalışarak çocuğun sevgi açığını kapamaya çalışması aslında çocuğun duygusal gelişimini olumsuz olarak etkiler.

Ağlamasına Aldırmayın

Genellikle kreş veya bakıcıya bırakılan çocuk ayrılık aşamasında ağlama tepkisi verecektir. Bu son derece doğal bir tepki olup anne bu durumu sorun etmemelidir. Sağlıklı bir gelişmenin çocuğun kendi ortamında büyütülmesi olduğu anne tarafından bilinmelidir. Örnek vermek gerekirse evde çocuğun kendi halinde bırakılması gerekir. Bu şu demektir. Çocuk kendi yatağına alıştırılmalı. Mevcut olan oyuncakları ile alıştığı düzen içinde yaşama düzeni sağlaması çocuğun kendine güven duygusu açısından son derece önemlidir. Çalışan annenin yapması gereken en önemli etkinliklerinden biri bakıcı kreş ya da başka bir durumda bakılan çocuğun zaman zaman beslenme etkinliğine katılmasıdır. Yemeğin bir başkası tarafından yapılması önemli değildir. Yemeği çocuğa annenin beslemesi önem arz eder.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@