Bunamayı Önlemek İçin 7 Besin Tavsiyesi

Bunama hastalığı olarak bilinen demansa yakalanma riskinizi azaltmak için bu besinleri tüketmelisiniz.

SAĞLIK 21.08.2018, 00:05
Bunamayı Önlemek İçin 7 Besin Tavsiyesi

Demans Vakaları Dünyada 47,5 Milyona Ulaştı

Dünyada bunama vakaları her geçen gün artıyor. Yapılan araştırmalara göre bunmaya karşı hiçbir beslenme şekli olağanüstü etki göstermiyor. Ancak daha geç bunama ya da hastalığın şiddetinde azalma sağlanabiliyor. Bu yüzden beslenme listenize mutlaka eklemeniz gereken 7 besin bulunuyor.

Balık

Haftada en az bir kere balık tüketmek gerekiyor. Çocukların zihin gelişimi için önerilen balık her yaşta hafızayı koruyor.

Antioksidan İçeren Meyveler

Meyve tüketirken çilek ya da yaban mersini gibi antioksidan kaynağı olan meyveler tüketilmelidir. Bu meyveler bilişsel dejenerasyonu geciktirmektedir.

Kabuklu Kuruyemişler

Her gün mutlaka 30 gram kadar kabuklu kuruyemiş yemek gerekli. Fındık, fıstık, badem, ceviz gibi gıdalar hafızayı güçlendiriyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler mutlaka beslenme listenizde yer almalı. Çünkü bu gıdalar zihinsel gerilemeyi yavaşlatıyor.

B Vitamini

B vitamini eksikliği halinde unutkanlık gibi bilişsel sorunlar ortaya çıkar. En iyi B vitamini kaynağı ise düzenli kırmızı et tüketimidir.

Kakao

Kakaonun sinir uçlarını koruduğu biliniyor. Bu sebeple şeker oranı az ancak çikolata oranı yüksek olan atıştırmalıklar tercih edilebilir.

Avokado

Avokadoda omega 3 ve diğer sağlıklı yağlar bulunuyor. bu yağlar beyin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)