Bu Testi Yaptırmak Moda Oldu Ama Uzmanlar Uyarıyor

Gıda intoleransı testleri artık sağlık için olmaktan çıkarak moda haline dönüştü. Gelir düzeyi yüksek olan semtlerde insanlar bu testi yaptırmak için yarışa giriyor.

SAĞLIK 01.01.2018, 18:17
Bu Testi Yaptırmak Moda Oldu Ama Uzmanlar Uyarıyor

Moda haline gelen test hakkında uzmanlar uyarıyor. 

Kalburüstü semtlerde bu testleri yapan pek çok merkez açılıyor ve fahiş fiyatlarla çalışıyorlar. Bu testi 1.000- 2.000 TL gibi fiyatlarla yaptırmak mümkün. Uzmanlar bu testlerin alerji testi olmadığı konusunda uyarıyor. 

Moda Uğruna Sağlığınızdan Olmayın

Bu testleri değerlendiren uzmanlar testte hatalı sonuç çıktığını ifade ediyor. İnsan sağlığı için pek çok yararı olan besinler testlerde intoleransı olan gıdalar olarak çıkabiliyor. Bunun sebebi ise gıdalardaki katkı maddeleri. Yani testler objektif sonuç vermiyor. Sağlık için faydalı olan maya, domates, maydanoz, tere, roka, sarımsak, soğan, peynir, yoğurt gibi gıdalar testte riskli olarak çıkabiliyor. 

Gıdalar Yasaklanmamalı

Test sonucunda riskli çıkan gıdaları kişi kendisine yasaklıyor. Halbuki bu gıdalara karşı vücudun alerjisi yoktur. Katkı maddeleri nedeniyle test sonuçları da yanlış çıkmaktadır. Bu durumda kişi sağlıklı gıdadan kendisini, çocuğunu mahrum bırakmaktadır. Çocuklardaki gelişimin sekteye uğramasında bu durum oldukça etkilidir. 

Gıda intoleransı testi bilimsel temeli olan bir test değildir. Alternatif tıpta kullanılan bir tekniktir. Ancak ülkemizde bilimsel temeli varmış gibi klinikler tarafından yapılmaktadır. Özellikle Nişantaşı, Bağdat Caddesi gibi lüks yerlerde bu testin yapılması tamamen pazarlama amaçlıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@