Bu Kışın Bulaşıcı Hastalığı Gergedan Virüsü

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı hastalık izleme raporu Kasım ayında en çok gergedan virüsünün görüldüğünü ortaya koydu.

SAĞLIK 14.12.2018, 21:30
Bu Kışın Bulaşıcı Hastalığı Gergedan Virüsü

Gergedan Virüsü Nedir?
Sağlık bakanlığı haftalık olarak bulaşıcı hastalık izleme raporu yayımlıyor. Bu rapora göre Kasım ayında en çok gergedan virüsü görüldü. Hastaların grip gibiyim ama grip değilim tanımı bu virüsü çok iyi anlatıyor. Kasım ayında görülen hastalıkların yüzde 45'i gergedan virüsünden kaynaklanıyor. Uzmanlar ise hastalığı grip değil, gribimsi olarak tanımlıyor. Bulaşıcı bir virüs olan gergedan virüsü havadaki tozdan bile kapılıyor. 

Hastalık belirtileri genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılıyor. Çünkü gergedan virüsü kapan hastada üst solunum yolu enfeksiyonu oluşuyor. Ancak virüs alt solunum yollarını etkilemediği için hastalık çabuk iyileşiyor. Bu yüzden tam grip olmasa da gribimsi bir süreç yaşanıyor. 

Gergedan virüsü sıcaklığa karşı oldukça duyarlıdır. Vücut sıcaklığının birkaç derece altında kolaylıkla çoğalıyor. Genelde burunda enfeksiyon görülse de ağız ve gözlerde de olabiliyor. 

Nasıl Korunulur?
Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu hasta kişilere yaklaşmamaktır. Eğer grip gibi bir hastalığa yakalanırsanız evde dinlenmek gerekir. Sık sık el yıkanmalı ve mendil değiştirilmelidir. Nevresimler sık sık değiştirilmelidir. Risk grubunda olan hamileler, çocuklar, yaşlılar ve hastalardan uzak durulmalıdır. Sıradan bir grip diye geçiştirmek yerine önlem alarak ve bol bol dinlenerek hastalık atlatılmalıdır. Hala geçmezse doktora başvurmak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)