Bu Hastalık Kadınlarda Kısırlık Yapabiliyor

Şimdiye kadar pek bilinmeyen ve cinsel yolla bulaşan MG hastalığı iltihaplı pelvis hastalığına yol açarak kadınlarda kısırlık yapabilir.

SAĞLIK 13.07.2018, 23:23
Bu Hastalık Kadınlarda Kısırlık Yapabiliyor

Hastalık Tanınmıyor

Cinsel yolla bulaşan Mycoplasma Genitalium hastalığı önlem alınmaması halinde antibiyotiklere karşı dirençli hale geliyor ve hızla yayılıyor. Fark edilmesi oldukça zor olan bu hastalık hakkında bilinçlenmek gerekiyor. Britanya Cinsel Sağlık ve HIV Derneği (BASHH) hastalıkla ilgili tavsiyelerin yayınlanacağını açıkladı.

Mycoplasma genitalium bakterisi idrar yolu iltihabı ve akıntıya sebep oluyor. Üreme organlarında ağrı, iltihap, acı, ateşlenme veya yanma olabiliyor. Bu belirtilerle kendisini gösteren hastalık korunmasız cinsel ilişki ile bulaşıyor. Prezervatif kullanımı ile hastalığın bulaşması önlenebiliyor. Klamidya hastalığı ile karıştığı için uzman hekimlerle görüşmek gerekiyor.

İlk olarak 1980’lerde İngiltere’de rastlanılan hastalığın nüfusun %1 ya da 2’sini etkilediği düşünülüyor. MG tespiti için geliştirilen testler bulunsa da tüm klinikler tarafından yapılamıyor. Hastalığın tedavisi antibiyotiklerle yapılsa da bazen antiyotiklere karşı direnç gelişebiliyor.

Kamu Sağlığı Sorununa Dönüşebilir

Hızla yayılan bir hastalık olması sebebiyle MG’nin bit kamu sağlığı sorunu olması oldukça muhtemel. Halkın hastalık hakkında bilinçlenmesi ve önlem alması gerekiyor. Özellikle tek eşli olmayanlar çok dikkat etmeliler. Yakından tanımadığınız kişilerle olan birliktelikleriniz için mutlaka çantanızda bir prezervatif bulunmalı. Yaz tatillerine giderken çantanızda mutlaka prezervatif bulundurmalısınız. Korunmalı cinsel ilişki ile cinsel hastalıklar için önlem alabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)