Bu Buluş Parkinsona Çare Olacak

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma ile beyindeki zehirli protein birikimleri ile mücadele eden ve Parkinson hastalığı ile savaşan bir silah keşfedildi.

Bu Buluş Parkinsona Çare Olacak

Lewy Oluşumları Hayatı Karartıyor
Beyindeki zehirli birikimler lewy oluşumları olarak adlandırılıyor. Zehirli birikimler sinir hücrelerinin ölmesine sebep oluyor ve felc oluşabiliyor. Bu birikimler vücut tarafından düzgün işaretlenemiyor ve vücuttan atılamıyor. Vücutta kalan lewy oluşumları unutkanlık ve kas kontrolünde zorluğa sebep oluyor. Bu durum multi sistem atrofi olarak adlandırılıyor ve çoklu sistem bozukluğu anlamına geliyor. 

Yapılan araştırmalar ile beyinde bulunan atık boşaltma sistemini bozan ve bu yüzden zehirli madde birikmesine sebep olan molekül keşfedildi. USP13 olarak adlandırılan bu molekülün daha önce hiç parkinson hastalığında etkili olduğunun fark edilmediği anlaşıldı. Bu molekülün bloke edilmesi ile zehirli atıkların da vücuttan atılacağı anlaşıldı. 

Parkinson Tedavisinde Etkili
Araştırmacılardan Dr. Xiaoguang Liu, keşfettikleri bu molekülün Parkinson ve sinir sisteminde dejenerasyonun tedavisinde etkili olabileceğini söyledi. Hayatını kaybeden Parkinson hastaları ile sağlıklı bireylerin karşılaştırılması sonucunda bu durum keşfedildi. Parkinson hastalarında USP13 molekülü ve Lewy oluşumlarının sağlıklı bireylere göre çok fazla olduğu keşfedildi. 

Araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları deneylerde USP13 proteini bloke etti. Böylece istemeyen proteinler işaretleniyor ve Lewy oluşumları temizlendiği gibi yeniden oluşması da engellendi. Hücre ölümleri engellenecek iyileşmeler sağlandı. Bu gelişme Parkinson hastalarına umut oldu.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sibel D
Sibel D - 9 ay Önce

Kpss de 62 aldım ama imamahatip ( lise)mezunuyum .İngilizce deģil