Bu Besinlerin Şekeri yükseltiyor

Diyabet hastaları şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışsa da ay çekirdeği ve bakla gibi besinler de şekeri Yükselttiğini Biliyor Muydunuz?.

SAĞLIK 27.03.2019, 21:06
Bu Besinlerin Şekeri yükseltiyor

Nelere Dikkat Etmeli?

Şeker hastalarının sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilmesi için en önemli husus diyet yapmalarıdır. Diyette ise genellikle şekerli ve yağlı gıdalar ile karbonhidratlardan uzak durulur. Ancak diyabet hastaları için zararlı olduğunu bilmediğimiz pek çok gıda var. Karpuz, üzüm, soğuk meyve suları ve dondurmanın yanı sıra beyaz ekmek, doğal bal ve muz da şeker hastaları tarafından tüketilmemelidir. Diyabet hastaları genellikle bunları bilse de baklanın ya da balkabağının şekeri yükselttiğini bilmiyorlar. Bakla böbrekleri temizlerken, balkabağı vücut direncini arttırıyor. Günlük olarak sıklıkla tüketilen beyaz pirinç, patates, makarna gibi besinler aslında şekeri oldukça yükseltiyor. TV yanında atıştırmalık olarak çokça tükettiğimiz ay çekirdeği diyabete davetiye çıkarıyor. Çerezler yağlı oldukları için kilo alımına da sebep oluyor. Halbuki şeker hastalarının kilo almamaya dikkat etmesi gerekiyor. 

Bunları Yemeyin

Diyabet hastaları sucuk, pastırma gibi işlenmiş etlerden ve karaciğer, beyin gibi sakatatlardan da uzak durmalıdır. Soslu kahvelerde krema, şeker ve yağ oranları yüksek olduğu için şeker hastaları için iyi bir tercih değildir. 

Şeker hastaları sebze ve et yönünden zengin bir beslenme yöntemi benimseyebilir. Yağ, şeker ve undan uzak dururken bazı bakliyatlar da sınırlı olarak tüketilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@