Bu Besinler Mutlu Ediyor

İnsanların ruh halini etkileyen hormonların bulunduğu bu besinler tüketildiğinde mutlu ediyor.

Bu Besinler Mutlu Ediyor

Neler Mutlu Ediyor?
Serotonin ve endorfin hormonları kişinin ruh halini yakından etkiliyor. Bu hormonlar beyin ve bağırsaklarda bulunuyor. Eğer serotonin hormonu eksiksiz kişilerde yorgunluk baş gösteriyor. Yaz aylarında güneş ışığı alınması ile daha çok serotonin alınır. Bu yüzden de yazın daha enerjik olunur. Ayrıca stres, kan şekerinin düşük olması ya da regl dönemindeki hormon değişiklikleri iştahı da etkiliyor. Kışın iştahın azalması da serotonin alımının azalması ile ilgilidir. Serotonin sadece güneşte yoktur. Spor yapmak, protein almak ve bazı besinleri tüketmek de bu hormonu etkiler. 

Mutlu Eden Besinler
Pazı vücudun ihtiyacı olan magnezyumu sağlar ve enerji verir. Öksürüğe iyi gelir, kansızlığı önler, hamilelerde omurga açıklığı riskini azaltır. 

Midyede B12 vitamini, selenyum, iyot, protein, çinko gibi pek çok vitamin ve mineral bulunuyor. Midye tiroid fonksiyonlarını da düzenliyor. Kolay sindirilebilen deniz ürünleri herkes tarafından kolaylıkla tüketilebilir. Sadece sağlıklı değil aynı zamanda mutlu eden besinler arasındadır.

Domateste bulunan likopen de mutlu eder. Sabahları güne çeri domates tüketerek başlayabilirsiniz. Hatta zeytinyağı ile tüketilen domatesten alınan likopen oranı daha yüksek olacaktır. Kabuklu olarak yenilmesi mide ve bağırsaklara da iyi gelir. Kanı temizler, kansere iyi gelir. 

Mutluluk veren besin denilince bitter çikolatayı da eklemeden geçmeyelim.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE