Brokoliyi Haşlamak Sebzeyi Öldürüyor

Brokolinin suda haşlanması halinde tüm vitamin değeri kayboluyor. Peki, brokolinin sağlıklı olması için nasıl pişirilmeli?

SAĞLIK 20.12.2018, 20:10
Brokoliyi Haşlamak Sebzeyi Öldürüyor

Brokoli Suda Haşlanmamalı
Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, brokolinin nasıl tüketileceğini anlattı. Bu şekilde brokolinin şifasından daha çok yararlanılabilecek. Başta kansere karşı koruyucu olan brokoli, suda pişirilirse tüm vitamin değerini kaybediyor. Bilimsel çalışmalar brokolinin mümkünde çiğ olarak, değilse de buharda pişirilerek tüketilmesi halinde daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. 

Vitamin deposu ve antioksidan kaynağı olan brokoli, pek kanser türünü önlüyor. Kolon, Prostat, rektum, akciğer, mide, meme kanserlerinden brokoli ile korunmak mümkün. Ayrıca brokolinin antibiyotik özelliği bulunuyor, kalp ve damar hastalıklarından koruyor. Tansiyonu düşürüyor ve şeker hastalığından koruyor. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenliyor ve yararlı bakterilerin sayısını arttırıyor.

Peki, tüm bu şifadan yararlanmak için brokoli nasıl tüketilmelidir?

Buharda Brokoli Pişirme
Brokolinin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde pişirmek gerekiyor. Suyun içine atıp kaynatılarak haşlanan brokoli, besin değerini kaybediyor. Bu yüzden mümkünse brokoli çiğ olarak salatalara katılmalıdır. Eğer çiğ olarak sevmiyorsanız da suya atarak değil, buharda pişirilmelidir. Kaynayan suyun üzerine koyacağınız bir süzgeç ve kapar yardımı ile buharda pişirme yapabilirsiniz. Özel buhar tencereleri de işinize yarayacaktır. Çiğ ya da buharda pişen brokoli, zeytinyağı ve limon ile tüketildiğinde oldukça sağlıklı olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@