Brezilya Dünyayı Şoke Etti! Coronavirüs Son Dakika

Corona virüs ile ilgili şuana kadar yapılan mücadeleye rağmen Brezilya’nın düştüğü durum corona virüsü ile mücadelenin ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu...

SAĞLIK 01.06.2020, 01:58 01.06.2020, 02:13
Brezilya Dünyayı Şoke Etti! Coronavirüs Son Dakika

Son günlerde corona virüsünün artan sıcaklıklarla birlikte etkisini yitirmeye başladığı ve haziran ayı ile birlikte virüsün büyük oranda güç kaybedeceği tezi Brezilya ile birlikte çökmüşe benziyor. Brezilya başta olmak üzere son 2 haftada Latin Amerika ülkelerinde virüs hiç olmadığı kadar etkili olduğu görülüyor. 01 Haziran 2020 tarihinde ölümcül corona virüsü Brezilya’da deyim yerindeyse en korkutucu noktaya ulaştı. Bir günde 30 bin kişinin virüs testi pozitif çıkarken yine bir günde tam 1280 kişi hayatını kaybetti.

Bu sayılarla birlikte Brezilya çok kısa sürede hem toplam vaka sayısı hem de toplam yaşamının yitiren kişi sayısı anlamında Amerika’nın arkasından ikinci sıraya yerleşti. Daha da korkutucu olan ise Brezilya’nın toplam test sayısı bakımından daha 1 milyon barajını geçmemesi olarak gösteriliyor.

İkinci Dalga Artık Çok Yakın

Dünya Sağlık Örgütü son yaşanan gelişmelerde sonra son derece önemli uyarılarda bulundu. Yetkililer ikinci dalganın olma olasılığının artık çok daha yakın olduğunu ve bu seferki dalganın tahmin edilenden çok daha yıkıcı bir etkiye sahip olacağı uyarısını yaptılar. Virüs ile mücadelenin ne denli önemli olduğunun ise Brezilya örneği ile açıkladılar. Bilindiği gibi Brezilya devlet başkanı bundan yaklaşık 1 ay önce virüsü ciddiye almadığına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Türkiye ise virüsün ikinci dalgasına en hazırlıklı ve bu süreci en az hasarla atlatacak ülkeler arasında gösteriliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)