Böbreklerinizin Sağlığı İçin Bunları Yapın!

Prof. Dr. Ülkem Çakır 14 Mart Dünya Böbrek Günü sebebiyle böbrek sağlığını korumanıza yardımcı olarak önerilerde bulundu.

SAĞLIK 12.03.2019, 15:00
Böbreklerinizin Sağlığı İçin Bunları Yapın!

Böbrek Hastalıkları Hızla Artıyor
Şu anda dünyada 850 milyon böbrek hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Yılda 2,4 milyon insan ise böbrek hastalıklarından hayatını kaybediyor. Ölüm sebeplerinde börek sorunları 6. sırada yer alıyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerde bu sebeple hayatını kaybedenler çok daha fazla görülüyor. Böbreklerde hasar olması halinde acilen tedavi edilmezse böbrek yetmezliği ve ilerleyen dönemde organ kaybı yaşanıyor.  Diyaliz ya da böbrek nakli son çare oluyor. Böbrek nakli diyalize nazaran daha uzun ve kaliteli bir yaşam sunuyor. Ancak ülkemizde organ nakli konusunda yeterince farkındalık olmadığı için hastalar diyalizle ayakta kalmaya çalışıyor. 

Böbreklerdeki hasarlar diyabet, hipertansiyon, obezite ve kalp damar hastalıkları gibi diğer hastalıkları da olumsuz etkiliyor. Bu yüzden ölüm riski daha da artıyor. 

Böbrek Sağlığı İçin Olmazsa Olmazlar
Böbreklerinizi korumak ve daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız bu önerilere kulak vermelisiniz. Bol su içmek böbrekler için olmazsa olmazdır. Aşırı protein tüketmekten kaçınmak ve dengeli beslenmek gerekir. Tuz kullanımı kısıtlanmalı ve aşırı tuzlu gıdalar tüketilmemelidir. Egzersiz yaparak vücut dinç ve sağlıklı tutulmalı, aşır kilolara müsaade edilmemeli. Sigara içilmemeli, içiliyorsa en kısa sürede bırakılmalı. Gelişigüzel değil, sadece doktor önerisi ve kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)