Böbrek Sağlığı İçin Bunları Yapın

Ülkemizde her 9 dokuz kişiden birinde böbrek taşı görülüyor. Peki böbrek sağlığını korumak için neler yapılmalı?

SAĞLIK 03.08.2018, 22:48
Böbrek Sağlığı İçin Bunları Yapın

Böbrek Sağlığı İçin

Böbrekler vücuttaki zararlıları dışarı atmada etkin rol oynar. Böbrekler dakikada 1.2 litre kan süzer ve günde 1.5 litre idrar üretir. Bu yüzden yetersiz sıvı tüketimi böbrek taşına sebep olur. Aşırı tuzlu beslenme alışkanlığı, gereksiz yere ilaç kullanımı, sigara kullanımı, katkılı gıdalar gibi etkenler de böbreklere zarar verir ve taş oluşumu için zemin hazırlar. Yaz aylarında vücudun su kaybı fazla olduğu için böbrek taşları da daha sık görülür. Sağlıklı beslenme ve bol sıvı tüketimi yaz aylarında şarttır.

Limonata İçin

Böbrek sağlığı için yazın erkekler 2,5-3 litre, kadınlar ise 2-2,5 litre su içmelidir. Böbrek taşı olduğunu bilen hastalar bu miktarı arttırmalıdır. Ülkemizde A

kdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Marmara bölgelerinde böbrek taşı sorunu daha sık görülür. Yaz aylarında D vitaminin artması su ihtiyacını da arttırır.

Yaz aylarında su yerine geçsin diye geçsin diye hazır içecekler içilmemelidir. Tatlandırıcılar, asitli içecekler böbreğe daha çok zarar verir. Taze ve doğal meyve suları ise içilebilir. Limonata, ayran, kefir, maden suları, kompostolar tüketilebilir. Özellikle limonata ile alınan limon suyu idrar ph ve sitrat seviyesini arttırır. Bu durum ise böbrek taşı oluşumunu engeller. Bu yüzden yaz aylarında az şekerli limonata içilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)