Biyonik Göz Körlüğe Çare Olabilir

Bilim insanları tarafından biyonik göz ile beyne görsel öğeleri görmeyi sağlayan ışık reseptörleri gönderimi başarıldı.

Biyonik Göz Körlüğe Çare Olabilir

3D Yazıcılarla Göz

Biyonik göz konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Minnesota Üniversitesi tarafından umut vaat eden bir çalışmaya imza atıldı. Bilimkurgu filmlerinde görülen sahneleri gerçeğe dönüştürecek olan biyonik göz çalışması gerçekten işe yarayabilir.

Yapılan çalışmada 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak beyne görüntü iletilmesini sağlayan ışık reseptörleri üretildi. Eğer çalışmalar başarılı olursa göremeyenler için bir umut ışığı doğacak. Gözde bulunan yarım küre şeklindeki ışık reseptörleri 3D yazıcılarla üretildi. Üretilen bu ışık görmenin ilk adımını oluşturuyor. Işığın algılanması ve görme süreci için çalışmalar bu gelişme üzerinden yürütülecek.

Işığın %25’i Elektriğe Dönüştürüldü

Mürekkep kullanarak göz şeklindeki cam bir zemin üzerinde reseptörler oluşturuldu. Daha sonra yarı iletken maddeler kullanılarak bu reseptörlere gelen ışığın elektriğe çevrilmesini sağladı. Işığın %25’i elektriğe çevrilebildi. Yani görmenin sağlanması için ilk adım atılmış oldu.

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Michael Mcalpine, biyonik göz konusunda önemli adımlar attıklarını ifade etti. Ancak önlerinde çok daha uzun bir süreç olduğunu da belirtti. Çalışmanın başarıya ulaşması için ekibin diğer adımı daha verimli ışık reseptörleri üretmek olacak. Sonrasında ise bu reseptörlerin göze naklini sağlayacak yumuşak parçalar üzerinde çalışılacak. Çalışmalar başarılı olursa görme engelliler için umut doğacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert kara
Mert kara - 12 ay Önce

Itfaiye alim sonuclari ne zaman aciklanacak