Beyninden Çıkan Uçuk Hayallerine Kavuşturdu

İzmir'de yaşayan 30 yaşındaki Tuğçe Günay'ın beyninde çıkan uçuk tüm hayatını değiştirdi. Hafızasını Ve Konuşma Yeteneğini Kaybetti.

SAĞLIK 03.11.2018, 23:13
Beyninden Çıkan Uçuk Hayallerine Kavuşturdu

30 yaşındaki Tuğçe Tunay'ın beyninde uçuk olarak bilinen herpes virüsü çıktı. Muğla Üniversitesi Radyo TV Yayımcılığı mezunu olan Tunay özel sektörde çalışıyordu. Ancak hastalığı sebebiyle hafızasını ve konuşma yeteneğini kaybetti. Arkadaşlarını bile tanıyamaz hale geldi.

Bundan bir buçuk sene önce baş ağrısı, konuşma güçlüğü ve halsizlik şikayetleri ile doktora başvuran Tunay'da beyin tümörü olmasından şüphelenildi. Hastanede tedavi altına alınan genç kızın beyninde uçuk çıktığı anlaşıldı. Durumu kötüye giden Tunay konuşma yetisini ve hafızasını kaybetti. Özel bir hastanede Prof. Dr. Sertaç İşlekel tarafından takibi yapılan Tunay, 3 yıllık tedavinin ardından taburcu edildi.

Doktoru bu gibi vakaların milyonda 2-3 kişide görüldüğünü söyledi. Dudaktaki uçak ile beyindekinin bir farkı olmadığını söyledi. Ödem giderici ilaçlarla tedavi uyguladıklarını ancak tekrarlama ihtimali olduğunu ifade etti. Uçuğun tekrarlamamasi için stresten uzak kalması gerekiyor. Ayrıca sağlıklı beslenmeye ve pozitif bir yaşam sürmeye özen göstermesi gerekiyor.

Hayallerini Gerçekleştirdi
Doktorlar tedavisi için Tunay'ın stresten uzak durmasını istedi. Ailesinin de destek olduğu Tunay eski yeteneklerini yeniden keşfetti. Eski işinden ayrılarak hep hayali olan mobilya ressamlığı için atölye açtı. Şimdi ahşap üzerine resimler yaparak sakin bir hayat sürüyor. İsteyenlere bu işi de öğretmek istiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)