Bebeklerde Güçlü Bağışıklık İçin Kemik Suyu

Bebek ve çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması için altıncı aydan itibaren kemik suyu ile yapılan çorbalara başlanmalıdır.

SAĞLIK 28.02.2019, 07:57
Bebeklerde Güçlü Bağışıklık İçin Kemik Suyu

Birkaç Günde Bir Tüketilmeli
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Özkılıç, kemik suyunun sağlığa faydalarından bahsetti. Toplumumuzda kemik suyu ile beslenme alışkanlığı oldukça yaygındır. Özellikle bebek ve çocuklara kemik suyu ile yapılan çorbaların bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti. aynı zamanda çocuklarda enfeksiyon hastalıklarına karşı vücut direncini arttırıyor. Ancak kalp hastalıkları ve kolesterole sebebiyet vermemek için her gün yerine birkaç günde bir kemik suyu tüketmek gerekiyor. 

Kemik suyunda proteinler, amino asitler, kolajen lifleri gibi çocuk gelişimi için gerekli olan pek çok besin bulunuyor. Çocukların hızlı büyümesini de sağlıyor. Kas iskelet sistemini geliştiriyor. Kemik suyu kıkırdak dokunun oluşmasında çok önemli rol oynuyor. Sindirimi kolaylaştırdığı için iyi uyumalarını sağlıyor.  Böylece çocukların büyümesi için ailelerden dışarıdan destek verebiliyor.

6 Aydan Sonra Kemik Suyu Verilebilir
Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü alması gerekiyor. Bu yüzden kemik suyu içeren ek besinlere 6 ay dolduktan sonra başlanmalıdır. İlk 6 ay kemik suyu da et de bebeklere verilmemelidir çünkü bebekler sindiremeyebilir. Ek gıdaya başlanması ile kemik suyu çorbaları pişirilip püre halinde bebeklere yedirilmelidir. Bebeğinizin ilk besinlerinin kemik suyu içermesinin hiç bir sakıncası yoktur. Böylece bebeğinizin sağlıklı bir hayatı olması için bağışıklık sistemini güçlendirerek başlayabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)