Bebekler İçin Meyveli Yoğurt Uyarısı

Uzmanlar bebeklerin sağlıklı gelişim sağlayabilmeleri için hazır meyveli yoğurtlar tüketmemeleri konusunda aynı düşünceleri paylaşıyorlar.

SAĞLIK 18.01.2019, 21:38
Bebekler İçin Meyveli Yoğurt Uyarısı

Gelişimi Olumsuz Etkiliyor
Marketlerde satılan hazır meyveli yoğurtların içinde bol miktarda şeker ile birlikte koruyucu maddeler de bulunmaktadır. Hem bebekler hem de çocuklar için bu içerikler oldukça zararlı olabilmektedir. Dolayısıyla uzmanlar kesinlikle bebeklere bu tür besinlerin verilmemesi gerektiğini tavsiye ediyorlar. 

Ek Gıda Başlangıcı
Uzmanların uyardıkları konuların arasında ek gıdaya başlangıç zamanı da yer alıyor. Bazı aileler ek gıdaya çok geç geçiş yaparken bazıları da erken başlamaktadır. Uzmanlar her ikisinin de yanlış olduğunu ifade ediyorlar. Erken ek gıdaya başlamanın çocuğun böbreklerini olumsuz etkileyebileceğini söyleyen uzmanlar geç başlamanın ise dil ve çene gelişimini olumsuz etkileyeceğini belirtiyorlar. Bu sebeple en doğru zamanın 6. Ay olduğu ifade ediliyor. Ancak bu zaman dahi besinlerin kıvamı özenle hazırlanmalı ve aynı anda birden fazla besin verilmemelidir. Ayrıca bebeklerin hangi besinlere alerjisinin olduğu da gözlemlenmelidir. 

Ek gıdaya başlansa dahi bebeklere bal, çay, bakla, şeker ve kahve gibi besinlerin 1 yaşına kadar kesinlikle verilmemesi gerekiyor. Ayrıca hazır gıdalar vermek yerine evde üretilen gıdaların tercih edilmesi de tavsiyeler arasında yer alıyor. Örneğin hazır yoğurt almak yerine çiftlikten süt almak ve ardından da sütü yoğurt yapmak en sağlıklı beslenme yöntemlerinden birisi olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)