Bebek Mamalarına Yeni Düzenleme Geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından planlanan tebliğ ile bebek ve küçük çocuklara yönelik gıdaların bileşimlerine ilişkin kriterlerde değişikliğe gidilecek.

SAĞLIK 15.07.2018, 09:12
Bebek Mamalarına Yeni Düzenleme Geliyor

Bebek Mamalarına Özel Düzenleme

Türk Gıda Kodeksi kapsamında bebek ve küçük çocuklar için üretilen ürünlerin özellikleri ve etiketleme kuralları 2014 yılından beri aynı uygulanıyordu. Ancak çağın gereklerine göre yenilenmesi gereken bu kurallar Avrupa Birliği (AB) mevzuatına ve uluslararası düzenlemelere göre yeniden düzenlenmeli. Bu sebeple oluşan boşluklar yayınlanan tebliğle revize edilecek. Bebeklerin beslenme ihtiyaçlarını düşünülerek daha sağlıklı hale getirilecek.

Gıda Kodeksi Bebek Formülleri ve Devam Formülleri ve Bebek ve Küçük Çocuk Beslenmesi İle İlgili Bilgilendirme Gereklilikleri Tebliği adı altında hazırlanan taslak sektörün görüşüne açıldı. Taslakta bebeklerin beslenme ihtiyaçları, enerji protein mineral vitamin yağ miktarları gibi bileşimlerde değişiklik yapıldı. Bu değişikliklerle bebek mamalarının en iyi şekilde anne sütüne yaklaştırılması amaçlandı. Beynin yapısı ve işleyişi için oldukça büyük rol oynayan omega 3 yağ asitlerinin yer alması düşünülüyor. Manalara önde gelen omega 3'lerden olan alfa linolenik asit ve DHA'da alt ve üst limitler yeniden düzenlendi.

Bebek mamalarında bulunacak olan potasyum, bakır ya da A vitamini gibi mineral ve vitamin alt sınırı arttırıldı. Tamamlayıcı gıdalara geçilene kadar bebeklerini beslenmesinde önemli rol oynayan bebek mamaları yeniden düzenlendi. Çocukların başlıca sıvı alımı oluşturan gıdalar da tanımlandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)