Bazı İlaçların Fiyatı Katlanabilir

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 241 ilacın reçetesiz satış kapsamına alınması için hazırlık yapıyor.

SAĞLIK 05.01.2018, 21:21
Bazı İlaçların Fiyatı Katlanabilir

Türk Eczacıları Birliği ise bu durumun halk sağlığını tehlikeye sokacağı gerekçesi ile karşı çıkıyor. Reçeteli olarak 2 liraya alınan bir ilacın fiyatı, reçetesizken 16 liraya kadar çıkabiliyor. 

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve eczacı odalarının katılımı ile yapılan toplantıda TITCK’in bazı ilaçları reçetesiz satmaya hazırlanması temel gündem maddesiydi. TEB Başkanı Erdoğan Çolak toplantıdan sonra açıklamalarda bulundu. 

62 etken maddede 241 ilacın reçetesiz satışı için bir çalışma yürütüldüğünü ancak bu çalışmada ilaçların seçilmesi aşamasında TEB ve TTB başta olmak üzere, hiçbir sağlık bileşeninden görüş alınmadığını ifade etti. Belirlenen listenin 14 Aralık günü kendilerine gönderildiğini ve 5 Ocak gününe kadar görüş bildirmelerini istemeleri üzerine listede büyük riskler olduğunu gördüklerini ifade etti. 

Reçetesiz İlaca Karşıyız

TEB başkanı Çolak, reçetesiz ilaç satışına karşı olduklarını ifade etti. İlaçların doktor ve eczacı kontrolünde olması gerektiğini vurguladı. Reçetesiz ilaç sürecinin hep aynı ilerlediğini ifade etti. Reçetesiz yapılan ilaçların sağlık sigortası kapsamından çıkarılmasından sonra karşılaşılan tablonun her zaman fiyat artışları olduğunu ifade etti. 

Erdoğan Çolak, reçetesiz ilaç satılan ülkelerde halk sağlığının tehlikede olduğunu hatırlattı. İngiltere’nin reçetesiz ilaç satışından geri dönmek için hazırlık yaptığı şu günlerde, reçetesiz ilaç satışına karşı olduklarını ifade ettiler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@