Bayramda Fazla Tatlı Şekeri Tetikleyebilir

Bir ay boyunca dinlenmeye alınan midelerin bayram günlerinde aşırı tatlıya maruz kalmaması için uzmanlar dikkat edilmesini tavsiye ediyor.

SAĞLIK 14.06.2018, 21:48 14.06.2018, 21:50
Bayramda Fazla Tatlı Şekeri Tetikleyebilir

Bayram Günü Nasıl Beslenilmeli?

30 günlük oruç sürecinin ardından bayram günü yemeklerde aşırıya kaçılabilmektedir. Her ne kadar masum gibi görünse de bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle yaşlı kimseler ile şeker veya tansiyon hastası olan kimselerin beslenmelerine dikkat etmeleri gereklidir. Bayram ziyaretlerinde tatlıları reddedebilmek sağlık açısından önem arz etmektedir.

Bayramın ilk gününde 30 günün ardından kahvaltı yapılacak olması sofraların mükellefiyetini de artırıyor. Böyle olunca fazla yemek de kaçınılmaz oluyor. Ancak mideyi yavaş yavaş atıştırmak daha isabetli olacaktır. Bunun yanı sıra kahvaltıda yumurta, peynir gibi besleyici besinlerin bulunması gereklidir.

Hafif ancak besleyici bir kahvaltının ardından gün içerisinde tatlı tüketimine dikkat etmek gereklidir. Zira birkaç dilim baklava dahi günlük kalori ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Bu sebeple tatlı tüketimini abartmak başta şeker hastalığı olmak üzere pek çok hastalığı da tetiklemektedir. Zayıflamak isteyenler için de tatlı tüketiminin abartılmaması icap etmektedir.

Bayram günlerinde su tüketimi son derece önem arz etmektedir. Böylelikle metabolizma da hızlanacaktır. Bayram zamanı günlük 2,5-3 litre kadar su tüketimi tavsiye edilmektedir. Yemeklerden sonra yürüyüş yaparak da metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Bu sayede şişkinlik yaşamayacak ve daha sağlıklı bir bayram geçirebileceksiniz.

Yorumlar (0)