Bal Kabağı Başta Karaciğer Kanseri Olmak Üzere Pek Çok Derde Şifa

Kış sebzelerinden olan balkabağı zengin vitamin içeriği ile hastalıklara karşı savaşta şifa kaynağı oluyor.

Bal Kabağı Başta Karaciğer Kanseri Olmak Üzere Pek Çok Derde Şifa

Az Kalori, Çok Şifa
Balkabağının %90’ını sudan oluşuyor. Yüksek lif içeren bu sebze kalorisinin düşük olması ile de seviliyor. Bir bardak haşlanmış tuzsuz kabak 49 kaloridir ve 2 gram protein, 12 gram karbonhidrat, 3 gram da lif içerir. Turuncu bir sebze olan balkabağı C vitamini açısından da zengindir. Ayrıca potasyum, pantotenik asit, magnezyum, E vitamini, demir, çinko, selenyum, kalsiyum, niasin ve folat gibi daha pek çok vitamin ve mineral içerir. 

Faydaları Nelerdir?
Balkabağının turuncu rengi beta karoten açısından zengin olduğunu gösterir. Vücutta A vitaminine dönüşür ve önemli bir antioksidandır. Bu sayede başta karaciğer kanseri olmak üzere kolon, mesane, meme, serviks ve cilt kanserlerine karşı koruyucudur. Kanser ya da kalp hastası olma riskini düşürür. Diğer yandan katarakt olma ihtimalini geciktirir ve yaşlanma etkilerini azaltır. 

Havuç, kabak, karnabahar, brokoli gibi kış sebzeleri beta karoten açısından zengindir. A vitamini açısından zengin olan bu besinler karaciğer sağlığı için çok faudalıdır. Günde 1-2 porsiyon kadar tüketilebilir. Aşırı tüketilmesi ise cilt renginin sarı ya da turuncuya dönmesine sebep olur. Bu yüzden fazla tüketilmemelidir. Hamileler de A vitamini alırken sınırlı olmasına özen göstermelidir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE