Bağırsaklarda İkinci Bir Beyin Keşfedildi!

Avusturyalı bilim insanları tarafından yapılan çalışma sonucunda bağırsaklarda ikinci beyin olduğu keşfedildi.

SAĞLIK 04.06.2018, 00:28
Bağırsaklarda İkinci Bir Beyin Keşfedildi!

Bağırsakları Senkronize Ediyor

Yapılan çalışmalar ile bağırsakların senkronize olarak çalışmasını sağlayan bir sistem keşfedildi. Posanın vücuttan atılmasını sağlayan bu sistem bağımsız bir beyin gibi hareket ediyor.

Avusturyalı bilim ekibi yaptığı çalışma ile bu beynin beyinden ve omurilikten bağımsız olarak çalıştığınız keşfetti. Yaydığı elektrik dalgaları sayesinde besinlerin geçişini kontrol eden sistem daha sonra vücuttan atılmalarını sağlıyor. Bu keşif sayesinde bağırsakların düşünüldüğünden çok daha karmaşık olduğu anlaşıldı.

Bağırsak Nöronları Beyin Gibi Hareket Ediyor

Bağırsak sinir sisteminde bağırsakları yöneten milyonlarca nöron bulunuyor. Ancak bu sistem Avustralya Flinders Üniversitesi tarafından henüz keşfedildi. Araştırmayı yazıya döken Nörofizyolojist Nick Spencer, bağırsak duvarında bulunan milyonlarca nöronun bağırsak içeriğini itmeyi başarabilmesinin bağırsaktaki en büyük sırlardan olduğunu ifade etti.

Fare bağırsakları üzerinde yapılan incelemeler ile karın gurultusunu çıkaranın da bu sistem olduğu anlaşıldı. Yemek yendiği zaman çalışmaya başlayan sistem aynı zamanda cisimleri bağırsakta hareket ettiriyor. Sindirilemeyen malzemeler ve bakteriler bu hareketlerle dışarı atılıyor.

Beyinden ve omurilikten tamamen bağımsız çalışan bir sistem olması nedeniyle ikinci bir beyin olarak niteleniyor. Bu gelişmenin aynı zamanda bağırsak kanseri alanında yapılacak çalışmalara da ışık tutması bekleniyor. Üzerinde incelemelerin devam ettiği sistem sayesinde bağırsak kanserine umut olacak yeni gelişmeler de yaşanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)