Bağırsak Kanseri Gençleri de Tehdit Ediyor

Bağırsak kanserinin ileri yaşlarda görüldüğünün düşünülmesi gençlerde teşhisi zorlaştırıyor. Genetik Yatkınlık En Büyük Etken...

SAĞLIK 20.02.2019, 14:30
Bağırsak Kanseri Gençleri de Tehdit Ediyor

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kemal Raşa, bağırsak kanserinin gençlerde de görülen bir hastalık olduğunu açıkladı. Ancak toplumda bu kanser türünün daha çok 50 yaş üstü kişilerde görüldüğü algısının hakim olduğunu belirtti. bu yüzden de gençlerde bağırsak kanserinin teşhisi zorlaşıyor. 
Bağırsak kanseri olan kişilerin genellikle aile geçmişinde bu hastalık görülüyor. Genetik yatkınlığı olanlar en büyük risk grubunda yer alıyor. eğer karın ağrısı, karında huzursuzluk, kramplar, karında şişkinlik ya da makatta kan görülmesi gibi belirtiler varsa doktora başvurmak gerekiyor. Geçmeyen kabızlık ya da ishal gibi sindirim sistemi sorunları da yaşanabiliyor. Belirtiler spesifik olmadığı için teşhis genelde zor oluyor. özellikle genç hastalarda bağırsak kanseri akla en son seçeneklerden oluyor. 

Kolon Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Kolon kanseri teşhisi konulduysa 3 tür tedavi seçeneği mevcut. Ameliyat, kemoterapiler ya da radyoterapi uygulanabiliyor. Hastanın ve hastalığın durumuna göre bu tedavilerden biri seçiliyor.  Her hastaya özel tedavi sayesinde tedavinin başarı oranı da yükseliyor. 

Kolon kanseri olmamak için en önemli etken sağlıklı beslenmek. Özellikle risk grubunda olan kişiler lifli, meyve ve tahıl ağırlıklı olarak beslenmeye özen göstermelidir. Hatta Akdeniz diyeti beslenme yapan kişilerde kolon kanseri riski daha az oluyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@