Bağırsak İçin Kefir ve Yoğurt Mucizesi

Vücudun merkezi beyin ve kalp olsa da sindirim sistemi de vücuttaki ikinci beyin olarak tıp dünyasında kabul görüyor.

Bağırsak İçin Kefir ve Yoğurt Mucizesi

Beyin ve Bağırsak İlişkisi
Son dönemde bağırsaklar üzerinde de pek çok araştırma yapılıyor ve önemi kavranıyor. Beyin ve bağırsak insan vücudundaki iki temel kontrol mekanizmasıdır. Pek çok hastalığın bağırsak ve sindirim sisteminden kaynaklandığı da tespit ediliyor. 

Columbia Üniversitesi Klinik Psikolog Dr. Bridget Callaghan beyin ve bağırsak sisteminin önemsenmesi gerektiğini belirtti. yapılan deney ile erken yaşta travma ve strese maruz kalmanın beyin ve bağırsak üzerindeki etkileri araştırıldı.

Deneyde farelerin yarısı annelerinden zorla ayrılırken, yarısı ise anneleri ile birlikte tutuldu. Zorla ayrılan fareler travmaya maruz kaldığı için sindirim sistemlerinde olumsuzluklar tespit edildi. Hatta bu sorunların 3 kuşak sonrasını dahi etkilediği belirlendi. 

Strese Karşı Yoğurt ve Kefir
Deneyin devamında sindirim sisteminde oluşan bu aksaklıkların normale nasıl döndürüleceği araştırıldı. Travma yaşayan fareler probiyotik ağırlıklı gıdalarla beslendi. Probiytik açısından zengin olan yoğurt ve kefir sıklıkla farelere yedirildi. Yapılan gözlemler sonucu bu farelerde travma izlerinin azaldığı gözlemlendi. 

Bu araştırma ve deney sonucunda yoğurt ile kefir gibi gıdaların depresyon ile kaygı bozukluğuna iyi geldiği anlaşıldı. Probiyotik açısından zengin oldukları için sindirim sistemini ve bağırsak florasını düzeliyorlar. Özellikle ev yapımı yoğurt ve kefirde probiyotik oranı çok daha yüksek oluyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE