Baba Olma Şansını Arttıran Besinler

Baba olmak isteyen ancak sperm kalitesinde ya da sayısında sorun yaşayanlar için bu gıdalar baba olma şansını arttırıyor.

SAĞLIK 12.09.2018, 21:14
Baba Olma Şansını Arttıran Besinler

Balık

En iyi omega 3 kaynağı olan balık hakkında yapılan çalışmalar sperm kalitesini arttırdığını gösteriyor. Somon, sardalya ya da hamsi gibi omega 3 oranı yüksek balıklar en az haftada iki kere sofralarınızı süslemeli.

Ayrıca deniz mahsülleri olan midye, istiridye gibi ürünler yüksek oranda çinko içeriyor. Çinko ise sperm üretimi ve testosteron seviyesini düzenliyor.

Sarımsak

Spermlerde hareketsizlik sorunu yaşayanlar için sarımsak bir şifa kaynağı. İçindeki alisin ve selenyum sayesinde sperm hareketliliğini arttırıyor. Akdeniz tipi doğal beslenmenin olmazsa olmazlarından olan sarımsağın daha pek çok faydası bulunuyor.

Çikolata

Bitter çikolata ejakülat hacmini arttırarak sperm kalitesi ve sayısının artmasını sağlıyor. Çikolatadaki kakao sayesinde bakır, selenyum, çinko ve potasyum gibi pek çok mineral alınmış oluyor.

Domates

Mevsiminde tüketilen doğal domatesler sperm sayısını ve kalitesini %70 oranında arttırıyor. Aynı zamanda içindeki likopen sayesinde prostat kanserine karşı da koruyor.

Yumurta

Günde en az 1 tane yumurta yemek sperm kalitesini arttırıyor. Kolin, inositol, A ve E vitamini içeren yumurta yüksek oranda amino asit yani protein barındırıyor.

Keçiboynuzu

Erkeklerde sertleşme gibi sorunlarda kullanılan keçiboynuzu cinsel yaşamı her yönden destekliyor. Mineraller açısından oldukça zengin olan keçiboynuzu güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Sperm ve yumurta etkileşimini sağlayan enzimleri arttırır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@